0,00 
0
8. ožujka 2022.

Neuravnoteženost hormona

Hormonalni disbalans (neravnoteža hormona) odnosi se na pretjeranu ili nedovoljnu proizvodnju hormona. Ovo stanje može imati razne simptome koji su neugodni i poremećuju kvalitetu života. Više o ovoj temi istražili smo i opisali u današnjem blogu.

Hormoni su kemikalije koje proizvode žlijezde s unutarnjim lučenjem i šalju direktno u krvotok, a njihova zadaća je prenošenje informacija organima kojima ih navode što moraju raditi. Ukoliko njihovo lučenje postane nepravilno (luči ih se previše ili premalo), tada dolazi do disbalansa te simptomi variraju ovisno o kojem se hormonu radi. Hormoni u našem tijelu podržavaju rad mnogih funkcija: reguliraju tjelesnu temperaturu, ali i seksualnu želju i funkciju, potiču rast i razvoj, pomažu u probavi hrane, utječu na pamćenje i raspoloženje…

Hormonski disbalans pogađa žene češće nego muškarce, iako muškarci nisu potpuno imuni na ovu pojavu. Imajući to na umu, istraživanjem se pokazalo kako su kod žena najvažniji hormoni estrogen i progesteron. Kod žena je čest hormonalni disbalans kada se u organizmu nalazi previše ili premalo estrogena. Višak estrogena izaziva glavobolju, napadaje panike i tjeskobu, smanjen libido, opadanje kose, umor i slabije pamćenje. Ovaj poremećaj najčešće je izazvan upotrebom ljekova s hormonima koji liječe neka stanja, ali mogu izazvati ovakav tip neuravnoteženosti.

Manjak estrogena moguć je u bilo kojem razdoblju života, ali najčešće se pojavljuje kod djevojčica koje još nisu prošle pubertet, ali i kod trudnica, žena u menopauzi ili čak kod žena koje boluju od celijakije. Simptomi uključuju infekcije urinarnog trakta, neredovite menstruacije (koje su normalne u mladih žena), česte i nagle promjene raspoloženja, umor, depresiju i tjeskobu te pretjeranu osjetljivost grudi. Estrogen je važan za metabolizam kalcija i vitamina D, stoga ukoliko ga manjka na dulji period kosti postaju slabije i sklonije pucanju, ali se također može i razviti osteoporoza.

Najčešći simptomi

Simptomi variraju te njihov intenzitet ovisi o tome koji je uzrok i koliko je jako poremećena ravnoteža. Ipak postoje neki simptomi koje proživljavaju gotovo svi:

  • Umor

Ovdje ne govorimo o klasičnom umoru nakon teškog radnog dana. Riječ je o umoru kojeg osjećamo čim se probudimo, čak i ako smo spavali dovoljan broj sati i išli na vrijeme na spavanje. Pri pojavi ovakvog umora dobro je provjeriti stanje hormona, jer disbalans velikog broja njih (estrogen, progesteron, štitnjača…) mogu rezultirati ovakvim tipom umora.

  • Probavne smetnje

Naš probavni sustav kod velikog je broja bolesti i poremećaja prvi na udaru, što nam govori kako mnoge stvari mogu uzrokovati promjene u probavi. Jedan od hormona koji može imati velikog utjecaja na probavu je kortizol (hormon koji se luči u stresnim situacijama). On dovodi do zatvora, a zbog zadržavanja vode i onemogućenog izbacivanja toksina može isto tako doći i do nadutosti.

  • Nesanica ili buđenje po noći (nepravilno spavanje)

Ovi su problemi uzrokovani nepravilnim lučenjem više hormona, posebice onih koji reguliraju raspoloženje i budnost. Tu su smanjeni melatonin (koji nas uspavljuje i najviši je po noći), povišen kortizol (koji nas drži budnim i najviši je ujutro), nizak progesteron (koji potiče opuštenost i spavanje po noći, a kada je nizak teže zaspivamo)… Potrebno je analizirati sve hormone ukoliko se suočavamo s nesanicom. Ona dugotrajno može imati posljedice poput nekotroliranog poriva za jedenjem, debljanja, teškoća s pamćenjem i koncentracijom, neraspoloženja, depresije i tjeskobe.

  • Akne

Prekomjerna proizvodnja nekih hormona može dovesti do začepljenja pora i pojave akni. Nadalje, višak testosterona tj. neuravnoteženost između testosterona i ostalih hormona mogu uzrokovati pojavu akni: testosteron potiče proizvodnju ulja koje se spaja s bakterijama u koži i nastaju bolne i cistične akne.

  • Pojačana potreba za šećerom (ili nekontrolirana glad)

Pretjerana proizvodnja hormona poput adrenalina i kortizola dovode tijelo u stanje iscrpljenosti koje onda vapi za brzim izvorom energije (ugljikohidratima). Ovdje spadaju klasični slatkiši , ali i kruh, razne grickalice… Ovi ugljikohidrati brz su izvor energije, ali je ta energija nestabilna i brzo se potroši, nakon čega ćemo se osjećati još umornije i vjerovatno opet brzo biti gladni.

Što uzrokuje disbalans?

Uzroci mogu biti mnogi, te treba dobro analizirati bilo koje promjene u životnim navikama koje bi mogle imati utjecaja na količinu hormona u organizmu.

Ono što često direktno izbacuje hormone iz ravnoteže su ljekovi koji u sebi sadrže hormone. Tada njih ima više nego što bi trebalo i dolazi do neravnoteže. Ona bi se trebala vratiti u normalno stanje kroz nekoliko tjedana, pri prestanku terapije s ljekovima.

Nadalje, naše svakodnevne navike i životne odluke također mogu imati važnu ulogu u proizvodnji hormona. Kroničan stres tjera nadbubrežnu žlijezdu na stalnu proizvodnju kortizola, što može rezultirati nesanicom, buđenjem po noći, umorom i iscrpljenošću, nervozom, depresijom i anksioznošću… Kortizol također potiče metabolizam masti, bjelančevina i ugljikohidrata, stoga njegova povećana proizvodnja remeti i ove procese. Previše stresa (i kortizola) sprječava normalno iskorištavanje glukoze u krvi (što znači da nam šećer u krvi raste), smanjuje proizvodnju bjelančevina u stanicama, ali i potiče razgradnju proteina iz mišića i kosti što znači da nam kosti i mišići gube na masi i slabe.

Razni pesticidi i toksini u hrani mogu uzrokovati disbalans. Oni se najčešće nalaze u konvencionalnoj hrani  koja se pri proizvodnji i uzgoju tretira raznim kemikalijama i konzervansima. Ukoliko želimo ovo izbjeći, trebalo bi se okrenuti upotrebi namirnica koje su uzgojene na organski način. Isto tako, pretjerivanje s hranom koja sadrži velike količine rafiniranog šećera može potaknuti disbalans.

Može li celijakija uzrokovati hormonalni disbalans?

Celijakija kao kornična bolest tankog crijeva može imati utjecaja na hormonalni disbalans. Direktna poveznica može biti malapsorpcija, koja uzrokuje manjak važnih nutrijenata u organizmu i samim time se može poremetiti proizvodnja hormona. Ono što češće uzrokuje disbalans je nedijagnosticirana (i ne tretirana) celijakija koja uzrokuje razne druge probavne smetnje (npr. proljev) zbog kojih se također događa gubitak raznih vitamina i minerala. Ovakav oblik celijakije može uzrokovati preuranjenu menopauzu, dok također žene s nedijagnosticiranom celijakijom imaju veće šanse za spontani pobačaj i preuranjeni porod.

Kako si pomoći?

Uvijek se konzultirajte s liječnikom, te ukoliko vam on dijagnosticira hormonalni disbalans pratite dobivene stručne savjete i ravnoteža će se povratiti. Ono što svatko može učiniti kako bi se pokušao izbjeći hormonalni disbalans (ili barem umanjiti vjerojatnost od njegove pojave) je: voditi zdrav i aktivan životni stil, jesti raznovrsnu hranu i koristiti organske i kvalitetne namirnice, paziti da svake noći svom organizmu pružimo dovoljno sna, te pripaziti na unos vitalnih vitamina i minerala (vitamini D, B i E, omega-3 masne kiseline koje potiču sintezu hormona).

Izvori:
• https://www.reuters.com/article/us-celiac-disease-menopause-idUSTRE75G3ET20110617
• https://eginekolog.ba/hormonalni-disbalans/
• https://longavita.rs/2021/02/16/hormonski-disbalans-kako-ga-prepoznati-sta-ga-izaziva-i-kako-vratiti-ravnotezu-organizma/
• https://www.solarmedical.rs/blog/prepoznajte-znake-hormonskog-disbalansa-na-vreme/
• https://www.fitness.com.hr/zdravlje/um-tijelo/Deset-znakova-hormonalnog-disbalansa-.aspx
• https://zdravarica.com/hormonski-disbalans-simptomi-uzroci-i-lijecenje/
• https://www.preporod.com/index.php/sve-vijesti/magazin/dom-i-porodica/item/4078-osam-znakova-da-imate-hormonski-disbalans
• https://ordinacija.vecernji.hr/zdravlje/zdravlje-zene/bole-vas-glava-i-trbuh-a-raspolozenje-se-stalno-mijenja-evo-kako-znati-da-je-u-pitanju-hormonalni-disbalans/
• https://xn--titnjaa-o6a36e.hr/zdrav-zivot/zdravlje/kortizol-i-ostali-hormoni-nadbubrezne-zlijezde/
• https://xn--titnjaa-o6a36e.hr/lijecnicka-ordinacija/dr-meri-bura-posljedice-nesanice-i-hormoni-kao-uzrok/
• https://www.telegram.hr/zivot/pet-znakova-da-su-vam-hormoni-u-neredu-i-da-biste-mozda-ipak-trebali-otici-lijecniku/
• https://biobalans.hr/2020/05/27/progesteron/

Podijeli članak
Cookie

Ne dopusti da ti prođe baka s kolačima!

0
    0
    Pregled košarice
    Vaša košarica je praznaPovratak na shop