0,00 
0
11. svibnja 2022.

E-brojevi u sastavu proizvoda predstavljaju nešto loše.. Ili ipak ne?

E-brojevi ili aditivi postaju razlog za brigu sve većeg broja potrošača zbog lošeg glasa na kojem se nalaze. Neki zaista mogu biti štetni, ali većina aditiva služi za poboljšanje strukture ili okusa hrane. Pročitajte najvažnije činjenice o e-brojevima.

Svi smo upoznati s pojmom aditiva, ali malo tko zna da su zapravo e-brojevi koje čitamo na deklaracijama proizvoda aditivi te da ih u svijetu ima preko 3000. Oni uključuju razne prirodne i umjetne spojeve, a što su točno te koji su neki najpoznatiji aditivi pročitajte u nastavku.

Što su zapravo e-brojevi (aditivi)?

Njihova primarna uloga je u prehrambenoj industriji kod gotove hrane, brašna, tijesta, grickalica i pića, iako nije neobično da se neki od njih nađu i u kozmetici. Oni imaju razne uloge, te se prema tome dijele u nekoliko grupa: konzervansi, zgušnjivači, sladila, bojila, stabilizatori, emulgatori, arome i ostali (koji ne pripadaju u nijednu od ovih kategorija jer imaju više svojstava).

U prošlosti su se pokušaju produljivanja roka trajanja hrane (poput domaćih džemova i zimnica) koristili šećer i sol, ali i ocat, limunska kiselina, soda bikarbona i med. Ovo su neki prirodni aditivi koje su vjerovatno sve naše bake koristile pri pripremi svojih domaćih specijaliteta, a njihova je uloga bila očuvati svježinu, izgled, teksturu i okus hrane.

U današnje vrijeme postoji jako puno aditiva, kojima se čak ni nezna točan broj. Mnogo se priča kako su oni štetni za ljudsko zdravlje, a posebice za osjetljivije skupine poput trudnica, beba te starijih i bolesnih. U tome ima neke istine, ali moramo naglasiti kako je većina aditiva koji se koriste zapravo bezopasna te samo odrađuje svoju ulogu u namirnici u kojoj se koristi. Svaki aditiv, prije nego što se doda u namirnice, mora dobiti odobrenje od Europske agencije za sigurnost hrane (EFSA). Uvjeti koje moraju zadovoljiti prije dobivanja odobrenja su: aditiv mora biti neizbježan za dovršavanje procesa proizvodnje, ne smije ugrožavati ljudsko zdravlje, ne smije obmanjivati potrošača i mora se koristiti samo u toj namjeri za koju je dobivena dozvola. Ipak, postoje neki aditivi koji se smatraju potencijalno opasnima za ljudsko zdravlje ukoliko se konzumiraju na dnevnoj bazi i u pretjeranim količinama.

Kako dijelimo e-brojeve?

Aditivi imaju svoje podgrupe, a neki uopće ne spadaju u nijednu zato što imaju svojstva tj. svojstva nekoliko grupa. Najčešća podjela aditiva je sljedeća:

Konzervansi

Vjerojatno najpopularnija grupa aditiva, čija je primarna uloga očuvanje svježine hrane tj. produljivanje njenog roka trajanja na način da sprječavaju razvoj mikroorganizama. U pravilu (ali ne nužno), konzervansi su obuhvaćeni brojevima od E200 do E299. Njih se najviše koristi u gotovim proizvodima poput marmelada, džemova, juha iz vrećice, konzervirane hrane, salama, sokova… Većina njih je bezopasna i mogu, poput i ostalih aditiva, biti prirodni i umjetno dobiveni.

Bojila

U ovu skupinu spadaju brojevi od E100 do E199. Kao što i sam naziv kaže, ovi aditivi koriste se kako bi održali svjež izgled namirnica ili kako bi se one obojale ukoliko u procesu proizvodnje izgube boju. Ona također mogu biti prirodna i umjetno stvorena, dok je najpoznatiji E100 (kurkumin) i E101 (vitamin B2 – riboflavin).

Antioksidansi (regulatori kiselosti)

Brojevi od E300 do E399 nazivaju se regulatorima kiselosti zbog toga što sprječavaju razvoj bakterija i plijesni te su oni zaslužni za činjenicu da voće u npr. džemovima ne posmeđi (zbog oksidacije). Ovdje je svakako najpoznatiji vitamin C koji se krije pod brojem E300. Razmislite samo kako kada u voćnu salatu dodamo limunov sok naše voće neće posmeđiti na zraku?

Zgušnjivači, stabilizatori i emulgatori

Zgušnjivači pomažu održati volumen i teksturu namirnica te spojiti inače nespojive namirnice (npr. vodu i ulje), a emulgatori i stabilizatori pomažu to održati. Jedan zanimljiv prirodni aditiv u ovoj skupini je E406, koji ima sva tri svojstva.

Regulatori kiselosti

Oni služe kako bi prilagodili i održali okus proizvoda, te kako se on doslovno ne bi „ukiselio“. U ovoj skupini imamo brojeve od E500 do E599, a npr. E530 skriva spoj magnezijev oksid koji prilagođava i održava normalnu razinu pH vrijednosti proizvoda.

Ostali aditivi

Ovdje se svrstavaju aditivi koji ne pripadaju nijednoj od prethodnih skupina zato što imaju svojstva više njih. Na ovom ćemo popisu pronaći aditive poput pčelinjeg voska (mješavina peluda i meda) koji je potpuno prirodan, koristi se najčešće u kozmetici zbog svoj svojstva da proizvodima daje sjaj i može se naći pod brojem E901. Također, još jedan popularan šrirodan aditiv u ovoj skupini je i ksilitol (E976) koji u proizvodima ima ulogu zaslađivača, zgušnjivača i stabilizatora.

E-brojevi u Bakin’Mix proizvodima

Bakin’ Mix proizvodi mješavine su bezglutenskih brašna za izradu ukusnih bezglutenskih slastica. To su ipak proizvodi čiji rok trajanja mora biti produljen, a s obzirom da se koriste prirodne alternative pšeničnom brašnu, aditivi su potrebni kako bi konačan proizvod bio savršen. Od aditiva, u našim se proizvodima najviše koriste zgušnjivači, stabilizatori i emulgatori kako bi brašna ostala ujedinjena i kako se kolač ili tijesto koje Vi ispečete ne bi mrvilo. Neki od potpuno prirodnih i sigurnih aditiva ove skupine u našim proizvodima je i guar guma (E412) koja služi kao zgušnjivač. Nadalje, u našim se proizvodima koristi i zaslađivač sorbitol (E420), antioksidansi (npr. E336 – kalijev tartrat) te prirodna i sigurna sredstva za zgrušnjavanje poput E575 i E500. Neki aditivi doprinose kvaliteti i postojanosti proizvoda, ali bez štetnih posljedica za ljudsko zdravlje, te smo u svoje proizvode uvrstili te aditive kako bi poboljšali njihovu kvalitetu bez da pogoršamo njihove benefite za vaše zdravlje.

Izvori:
• https://alternativa-za-vas.com/index.php/clanak/article/e-brojevi
• https://alternativa-za-vas.com/index.php/clanak/article/tabela-e-brojeva
• https://gymbeam.hr/blog/e-brojevi-ili-prehrambeni-aditivi-jesu-li-doista-opasni/
• https://krenizdravo.dnevnik.hr/prehrana/prehrambeni-aditivi/aditivi-u-hrani-e-brojevi-kompletan-popis
• https://halal.hr/aditivi-i-e-brojevi
• https://slobodnadalmacija.hr/mozaik/zdravlje/ovo-bi-svi-trebali-zalijepiti-na-frizider-kako-citati-etikete-s-e-brojevima-donosimo-detaljan-vodic-kroz-najopasnije-aditive-u-hrani-mnogi-od-njih-su-kancerogeni-592523
• https://tvrdol.mojweb.com.hr/zdrava-prehrana/stetni-e-brojevi-ili-aditivi-u-hrani/

Podijeli članak
Cookie

Ne dopusti da ti prođe baka s kolačima!

0
    0
    Pregled košarice
    Vaša košarica je praznaPovratak na shop