Stigla nam je jesen, a uz nju se mijenjaju i naše navike. U vidu prehrane, bundeva se ovdje koristi u mnogim varijantama te je omiljen dodatak juhama, salatama, varivima pa čak i kolačima! Koje su sve karakteristike bundevu dovele do titule kraljice jeseni istražili smo za današnji blog.
Bundevu ili buču vežemo uz mnoge jesenske tradicije, počevši od ukusnih gustih juha od buče koje su popularne diljem svijeta, tradicionalnih jela s bundevom poput currya i raznih variva, pa sve do slastica, kolača i naravno – Noći vještica. Krenimo od početka.
Smatra se kako je bundeva bila tradicionalna namirnica Indijanaca, koji su ju predstavili doseljenicima te se zatim ona proširila na ostatak Amerike i pronašla svoj put do Europe, gdje su se prvo uzgajali veliki plodovi kao hrana za stoku, a u ljudskoj prehrani su ju jeli samo oni nižeg društvenog sloja. Danas se bundeva može pronaći u jelima i najotmjenijih restorana.
Osim Indijanaca, neki arheološki zapisi govore kako se bundeva u starom Egiptu smatrala svetom hranom, a isto tako je i s ostalim zemljama diljem Afrike. Ona je također bila tradicionalna namirnica i u Aziji, gdje se koristila za curry i razne slastice.
Dakle, do danas je naveliko poznata visoka nutritivna vrijednost ove namirnice, što bi trebalo svakoga potaknuti da ju uvrsti u redovitu prehranu, ukoliko ona već nije dio uobičajenih obiteljskih ručkova i večera.
Nutritivna vrijednost bundeve – vidljivo bolje zdravlje!
Najpoznatije su bundeve narančaste boje, a to nam ukazuje na prvi vrlo važan nutrijent ove namirnice – beta karoten. On se u našem tijelu pretvara u vitamin A, gdje ima uloge poboljšanja vida, jačanja imuniteta, ali i obranu od slobodnih radikala koji mogu uzrokovati tumore.
Osim beta karotena, bundeva se može pohvaliti visokim udjelom i još nekih vitamina, poput C, E, K i B skupine. Minerali koje bundeva sadrži u značajnim udjelima su kalij, kalcij i željezo.
Ona je popularna i u raznim dijetama zato što je niskokalorična, a sadrži jaku nutritivnu vrijednost. Također, pomaže održati sitost zbog velikog udjela vlakana, koja ujedno i potiču pravilan rad probave i time može pomoći u liječenju upalnih stanja crijeva i zatvora.
U kuhanju ona se odlično slaže s povrćem poput poriluka i krumpira, raznim žitaricama (heljda, riža) i mnogim začinima: peršinom, cimetom, muškatnim rašćićem, kimom, curryem i kurkumom.
Osim mesa bundeve, vrlo su hranjive i njezine sjemenke. Na tržištu ih možemo pronaći u dva oblika: bučine sjemenke i bučine golice. Zbog toga što su vrlo kalorične, preporuča se konzumacija nesoljenih bučinih sjemenki, jer će nas proces guljenja sjemenki zabaviti i tjerati da sporije jedemo, čime ćemo ih automatski i pojesti manje.
Ipak, bučine sjemenke trebalo bi definitivno redovito konzumirati! Evo i zašto:
Bogate su kvalitetnim mastima, proteinima i vitaminima B skupine i E, ali i raznim mineralima. One su također dobar izvor vlakana, a mogu imati umirujuć i antistresni učinak na naš um. Bučine sjemenke divan su dodatak salatama i gustim juhama, ukoliko želite svom ručku pridonijeti na hrskavosti, teksturi i nutritivnoj vrijednosti.
Noć vještica i rezbarenje bundeva
Ovaj dan obilježava se zadnjeg dana listopada (31.10), a tradicija obilježavanja Halloweena u naše je krajeve došla iz Amerike. Ipak, postoje zapisi da su još neki narodi (Kelti, Vikinzi) na ovaj dan imali svoje rituale za zaštitu od zlih duhova. Naime, smatralo se kako na ovaj dan duhovi mogu prijeći u svijet živih. Ovo vjerovanje potaklo je stare narode na izradu svojevrsnih strašila, koja su se izrađivala rezbarenjem raznog povrća u obliku glave i postavljala u vatru.
U Irskoj se prije tradicionalno rezbarilo drugo povrće, poput repe ili krumpira i također pretvaralo u pomalo strašne oblike glave, a također je služilo za obranu od zlih duhova.
U novije vrijeme, ova tradicija se malo izmijenila te se sada većinom rezbare bundeve u koje se stavlja svijeća, popularno zvano Jack’O Lantern. Smatra se kako je ovaj naziv došao iz priče o starom Jacku, koji je bio podao čovjek sklon izazivanju negodovština. Legenda kaže kako je nakon smrti postao duh koji je lutao svijetom s bijelom repom u ruci, koju je izdubio i stavio u nju žeravicu da bi si osvjetlio put.
Bundeve se mogu rezbariti na razne načine te je u današnje vrijeme to postalo prava umjetnost i neizostavan dio svake Noći vještica.
Nakon kratke povijesti bundeve, donosimo vam dva ukusna recepta s ovom namirnicom. Slana pita od bundeve, za koju recept možete pronaći na našoj web stranici, a u nastavku donosimo recept za jednostavan i bezglutenski kolač s bundevom.
Bezglutenski kolač od bundeve
Sastojci:
- 1 jaje
- 300 g smeđeg šećera (možete koristiti i javorov sirup – 300 ml)
- 400 g Bakin’Mix bread&pizza brašna
- 350 g naribane bundeve
- 1 žličica arome od vanilije
- 1 prašak za pecivo
- 200 ml biljnog ulja
- 200 ml mlijeka (običnog ili sojinog)
- sok 1 limuna
- po želji možete dodati i cimet
- strugana limunova/narančina korica i šećer u prahu za dekoraciju
Postupak:
- U zdjeli mikserom ili pjenjačom pomiješajte jaje, mlijeko, aromu vanilije i ulje dok se sastojci ne sjedine. U posebnoj zdjeli pomiješajte preostale (suhe) sastojke – šećer, brašno, i prašak za pecivo.
- Kada su se svi sastojci sjedinili, spojite mokru i suhu smjesu. Nakon što ste to dobro izmiješali, pjenjačom u smjesu dodajte bundevu i limunov sok.
- Smjesu za kolač izlijte u lim željenog oblika i pecite na 180 stupnjeva, oko 45 minuta. Ovisno o dubini vašeg lima, vrijeme pečenja može biti drugačije. Pripazite na boju kolača te ukoliko niste sigurni, probodite kolač i provjerite je li smjesa iznutra i dalje sirova.
- Kolač pustite da se ohladi, narežite na željene male oblike i ukrasite šećerom i prahu i naribanom koricom. U slast!
Izvori:
https://alternativa-za-vas.com/index.php/clanak/article/bundeva
https://hr.n1info.com/zdravlje/bundeva-vrste-priprema-i-zasto-je-tako-dobra-za-nase-zdravlje/
https://punkufer.dnevnik.hr/clanak/zasto-je-bundeva-dobra-za-zdravlje—409530.html
https://www.agroportal.hr/povrtlarstvo/27351
https://www.ziher.hr/jack-o-lantern-kako-je-bundeva-postala-simbol-noci-vjestica/
https://matadornetwork.com/read/pumpkin-recipes-world/
https://recipeci.com/jednostavni-kolac-sa-bundevom/18660/
https://www.bakin-mix.com/recept/pita-od-bundeve/
-
29. ožujak 2021.
-
18. prosinac 2024.
“Od Nove Godine se zdravije hranim” – što zaista stoji iza ove odluke?
-
11. prosinac 2024.
Kako ostati podalje od glutena na blagdanskim druženjima
-
4. prosinac 2024.
Ovih godine izbjegnite stres i uživajte u čaroliji blagdana!
-
27. studeni 2024.
Kako spriječiti kontaminaciju glutenom u svom domu?