0,00 
0
9. studenoga 2022.

„Jesenski blues“ među namirnicama

Većina populacije s dolaskom jeseni vidi neke njene dobre strane, ali uglavnom se ovih nekoliko jesenskih mjeseci svodi na privikavanje na hladnije temperature, nepovoljnije vrijeme i manjak svježih namirnica. Cilj današnjeg bloga je u vama probuditi inspiraciju da se u kuhinji poigrate jesenskim namirnicama, a na kraju vam donosimo i jedan vrlo ukusan i zanimljiv recept.

„Jesenski blues“ izraz je koji se veže uz pojačan intenzitet nekih negativnih osjećaja s dolaskom jeseni, npr. tuge ili umora. Isto tako postoji mišljenje kako je najraznovrsnija ponuda sezonskih namirnica ljeti, te da je samim time jesen siromašnija svježim voćem i povrćem. Upravo tu zabludu smo odlučili danas pobijediti i pokušati u vama probuditi inspiraciju za eksperimentiranje i kuhanje nevjerojatnih jela s raznovrsnim jesenskim namirnicama.

Krenimo od početka – tko je ikada rekao kako je ponuda voća i povrća u jesen dosadna? Pogledajte samo boje lišća na i ispod drveća, sve je puno nebrojenih nijansi narančaste i crvene boje. Naime, jesenska paleta boja je upravo ta – žuta, narančasta, crvena i smeđa boja prevladavaju. U slučaju svježeg voća, boje u ponudi su upravo iz te palete.

Najpopularnije i najprihvaćenije jesensko voće su upravo jabuke – kojima je sezona kada su najsočnije baš u jesen! Jabuke su vrlo svestrana namirnica: mogu se koristiti za pite i kolače, kao dodatak za smoothie ili zobenu kašu, kao međuobrok itd., a osim svih njenih namjena ona se slaže s jako velikim brojem ostalih namirnica i začina. Jedna od najboljih kombinacija jabuke s ostalim namirnicama su jabuke i orasi, a od začina ona se vrlo dobro spaja s cimetom i đumbirom.

Nadalje, kruške se zasluženo nazivaju kraljicama jeseni u kategoriji povrća. Njihova boja varira od zeleno-žute do žuto-smeđe boje, iznutra su mekane i sočne, a okus im je toliko izbalansirano i suptilno sladak da će se svidjeti onima koji vole, ali i onima koji nevole slatko! Osim toga, prepune su vlakana koje će poboljšati probavu, ali i vitaminima koji će pomoći ojačati organizam i pripremiti ga za izazove koje donosi zima. Od njih se ujedno može i napraviti vrlo ukusan džem ili pekmez, ukoliko volite produkte zimnice – realno, tko još ne voli palačinke s domaćim pekmezom? Kruške se još osim u slatkim jelima ponekad znaju kombinirati s pljesnivim sirevima. To zvuči kao zaista zanimljivo predjelo, zar ne?

U kategoriji povrća imamo više namirnica u jesenskoj ponudi i paleti boja – najpoznatija je svakako bundeva! O svim blagodatima i cijenjenim karakteristikama bundeve (koja se karakterizira kao kraljica jeseni) pisali smo u jednom od prošlih blogova, stoga ćemo se u današnjem fokusirati na druge ukusne produkte jeseni.

Još jedno narančasto povrće koje ujesen možemo pronaći na tržnicama je batat, čija nam boja govori o tome koliko je bogat beta-karotenom. Osim batata, mrkva je neizbježna namirnica u mnogim smočnicama, a domaća juha koja grije organizam bez ove namirnice je nezamisliva!

Povrće u zelenoj boji također je dosta aktivno ujesen, a najviše se preporuča konzumirati kelj papučar (prokulice), poriluk i špinat. Kelj papučar omražen je među mnogima, ali jela koja sadrže npr. karamelizirane prokulice ostaviti će svakoga bez riječi. Jedan koristan savjet: ukoliko želite smanjiti intenzitet arome prokulica, prvo ih prokuhajte 10-ak minuta i zatim ispecite ili ispržite.

Poriluk pripada u istu skupinu gdje spadaju luk i češnjak, ali ima neka drugačija svojstva koja ga čine vrlo poželjnim na svačijem jelovniku. Naime, poriluk sadrži vitamine B skupine u njihovom iskoristivom obliku, ali i još neke aktivne spojeve koji pomažu očuvati zdravlje kardiovaskularnog sustava. Ostala ponuda povrća – primjerice cvjetača, brokula, celer, cikla i krumpir – toliko je bogata da nećemo ulaziti u detalje svake namirnice. Ipak neke stvari moramo naglasiti: zeleni dio celera neizostavan je dio svakog detoksikacijskog zelenog smootie-a, cikla je bogata željezom i može se koristiti za salate, juhe i namaze, a cvjetača je često zamjena za meso vegetarijancima i veganima – što nam dovoljno govori o njegovom nutritivnom sastavu.

Ukratko, možemo reći kako sve te namirnice u kombinaciji s određenim začinima (npr. đumbirom, origanom, smrvljenom paprikom itd.) imati učinak zagrijavanja organizma, ali i sačinjavati vrlo ukusno jelo. Tu su dakako i neizbježne gljive, koje u sebi čuvaju tajnu sunca i pružaju nam vrlo dobar izvor vitamina D (sunčevog vitamina) kojeg nam ujesen i zimi može prifaliti zbog manje raspoloživosti sunčevih zraka.

Ukoliko želite zagrijati dušu i tijelo sebi i bližnjima, preporučamo da isprobate ovaj recept za bezglutenski, jednostavan, brz i ukusan kolač od kruške!

Kolač od kruške

Sastojci:

  • 150g zaslađivača (med, agavin sirup)
  • 1 prašak za pecivo
  • 1 dcl biljnog ulja ili otopljenog maslaca
  • 1 dcl mlake vode
  • 3 jaja
  • 3 veće i mekše kruške (dozrele)
  • Bademi smrvljeni na veće komade
  • Začini po izboru: cimet, limunova ili narančina korica

Postupak:

Pećnicu upalite na 180 celzijevih stupnjeva. U jednoj posudi promiješajte sve sastojke osim jaja (brašno, zaslađivač, prašak za pecivo, ulje, vodu, bademe i odabrane začine).

Jaja sastrane izmutite i izmućena dodajte u posudu s ostalim sastojcima. Smjesa se neće odmah spojiti već je potrebno strpljivo miješati neko vrijeme (pjenjačom ili mikserom na sporijem programu).  Kalup za pečenje kolača namastite ili obložite pek papirom. Smjesu za biskvit izlijte u kalup. Kruške ogulite i naribajte ili narežite na tanje ploške. Ploškice voća poslažite okomito u kolač, poslažite ih na gusto. Ukoliko želite, kruške možete uvaljati u cimet prije nego što ih dodate u kolač. Kolač pecite oko 30-40 minuta. U slast!

Podijeli članak
Cookie

Ne dopusti da ti prođe baka s kolačima!

0
    0
    Pregled košarice
    Vaša košarica je praznaPovratak na shop