0,00 
0
9. svibnja 2023.

Mom djetetu je dijagnosticirana celijakija – što sad?

Biti roditelj najzahvalniji je posao na svijetu, ali nekada zna biti i prilično zahtjevan. Djecu moramo naučiti kako da postanu ljudi i brinu se za sebe i svoju okolinu, i često moramo biti jaki kako bi i oni to bili. Kod dijagnosticirane celijakije život djeteta će se podosta promijeniti, ali zadatak je roditelja da pokaže kako to nije nužno loša stvar! U današnjem blogu donosimo savjete za roditelje čija mala ili velika djeca boluju od celijakije, kako olakšati sebi i njima i ujedno postići da nova prehrana bude jednako ili još i ukusnija kao prije dijagnoze!

Celijakija je autoimuna i neizlječiva bolest, te zahtijeva doživotnu i strogu bezglutensku prehranu kako bi kvaliteta života oboljelog bila čim bolja. U slučaju djece od iznimne je važnosti na vrijeme primijetiti simptome (čak ako oni sami to ne znaju izraziti), obaviti pregled kod provjerenog liječnika i prilagoditi prehranu kako bi se dijete čim prije oporavilo.

Simptomi celijakije kod djece

Kao što smo napisali, nekada djeca ne znaju izraziti što ih muči, stoga moramo obraćati pažnju na njihovo zdravlje i primijetiti simptome koji su znakovi upozorenja da se možda radi o celijakiji. Najčešći znakovi upozorenja vezani isključivo uz probavni sustav su:

  • Grčevi u trbuhu
  • zatvor i/ili proljev
  • nadutost i napuhanost trbuha
  • neobična boja i miris stolice

Najočitiji simptomi su upravo vezani uz probavni sustav, ali moguće je da djeca razviju i simptome koji nisu povezani uz probavni sustav. Do njih dolazi zbog ometane apsorpcije hranjivih tvari koja posljedično dovodi do nepravilnog razvoja djeteta i simptoma poput:

  • učestale glavobolje
  • niskog rasta
  • slabog dobivanja na težini
  • kroničnog umora
  • malaksalosti
  • pojave osipa (laktovi i koljena, češće kod tinejđera)
  • diskoloracije zubne cakline (bijele/sive mrlje i slično)
  • razdražljivosti, nervoze…

Detaljnije o celijakiji možete pročitati ovdje.

Dijagnoza i promjena prehrane

Kod pojave simptoma potrebno je odmah ići liječniku i točno opisati koji su simptomi i kada su se pojavili, kako bi liječnik znao preporučiti adekvatne testove. Dijagnoza celijakije započinje krvnim testovima, gdje se u krvi traže antitijela kojima se tijelo brani od glutena. Pri stvaranju antitijela ona ostaju neko vrijeme u organizmu (ne nestaju odmah čim se gluten izbaci iz organizma), a ako je njihov broj jako povećan – liječnik će posumnjati na celijakiju. Zadnji je test biopsija sluznice tankog crijeva, pri čijem izvođenju dijete spava stoga nema brige za njegovu sigurnost ili straha da će biti prestrašeno.

Kada se potvrdi postojanje celijakije, svi bi članovi uže obitelji djeteta trebali ići na testiranje – jer celijakiju razviju samo pojedinci koji za nju imaju genetsku predispoziciju.  Drugi je korak obavještavanje svih u djetetovoj okolini koji moraju znati – obitelj, učitelje/tete u vrtiću i roditelje prijatelja sa kojima se dijete često druži. U nastavku ćemo objasniti sve pomnije.

Krenimo od prehrane

Lijek za celijakiju ne postoji, ali doživotnim strogim pridržavanjem bezglutenske prehrane simptomi će se potpuno povući, a sluznica tankog crijeva obnoviti i neće više utjecati na djetetovo zdravlje. Promjena prehrane znači izbacivanje pšenice, ječma i raži iz prehrane djeteta, ali i svih proizvoda koji bi mogli sadržavati tragove ovih sastojaka (poput kolača i čokolada, keksa i drugih slastica, juha iz vrećice, nekih džemova i marmelada, kruha i ostalih tijesta itd.).

Ipak, kako bi na novu prehranu stavili pozitivan ton, nabrojati ćemo sve namirnice koje prirodno ne sadrže gluten i pomoći će djetetu da se pravilno i zdravo razvije:

  • meso i morski plodovi (perad, govedina, svinjetina, ribe, rakovi, školjke)
  • gotovo svi mliječni proizvodi i jaja (jogurti, sirevi, kefir, mlijeko)
  • biljni izvori proteina (tofu, tempeh)
  • povrće (mrkve, krumpir, batat, zeleno lisnato povrće, tikvice…)
  • voće (banane, ananas, jabuke, kruške, citrusi…)
  • orašasti plodovi (bademi, orasi, lješnjaci…) i sjemenke (sezam, suncokretove, bučine…)
  • grahorice (leća, slanutak, grah, grašak…)
  • žitarice (heljda, kvinoja, amarant, proso, riža…)

Pri pripremi hrane unutar vašeg kućanstva potrebno je koristiti zasebno posuđe i pribor za jelo. Više o bezglutenskoj kuhinji pročitajte ovdje.

Veći će problem predstavljati okolina djeteta u kojoj će biti izložen hrani izvana – poput vrtića, škole, treninga, školskih izleta… Kako bi svojem mališanu čim više olakšali, učinite sljedeće:

  • Vrtić: obavijestite tete i kuhare u vrtiću i objasnite im što je celijakija i zašto je važno da se vašem djetetu osigura 100% bezglutenski obrok. Isto tako, pripremite svom mališanu užine koje će osigurati da ne ostane gladno i ne posegne za hranom iz vrtića koja bi za njega mogla biti opasna, poput sendviča od kukuruznih tortilja uz dodatak voća i orašastih plodova, i uz to jogurt.

    Isto tako, svaki put kada pakirate užinu za svoje dijete, nemojte se ustručavati napraviti malo više kako bi ju moglo podijeliti s prijateljima. Na taj se način vaš mališan neće osjećati toliko drugačije od drugih i izopćeno, a njegovi će prijatelji vidjeti kako se bezglutenska hrana ne razlikuje toliko od ‘normalne’ i može itekako biti ukusna! Samo uvijek upozorite dijete (i tete/učiteljice) kako ne smije uzimati hranu od drugih da ne bi došlo do kontaminacije glutenom.

Unakrsna kontaminacija je problem do kojeg može doći prilikom dijeljenja hrane i kuhanja, ali i proizvodnje naizgled bezglutenskih proizvoda. Više o unakrsnoj kontaminaciji pročitajte ovdje.

  • Srednja škola: tinejđeri su posebno osjetljiva skupina, jer se u tim godinama nitko ne želi osjećati izopćeno i drugačije. Kako bi to izbjegli, najbolje je da svojem tinejđeru date izbor da sam bira što želi uzeti za marendu: ukoliko želi sendvič, pokažite mu koje sastojke smije koristiti da bi naučio i sam napraviti si sigurnu, hranjivu i zasitnu marendu. Isto tako, upozorite na opasnosti ‘varanja’, i napravite malo više da može svojim prijateljima dati da probaju i osjećati se i dalje kao član zajednice.

Razgovarajte i educirajte svoje dijete

Bez obzira na to koliko vaše dijete ima godina, razgovor je ono čime ćete najefikasnije postići osjećaj da vam može vjerovati i riješiti sve probleme koji ga možda muče vezano uz novonastalu situaciju. Potičite svoje mališane da s vama podijele sve brige koje ih muče, nedoumice koje imaju ili potencijalne problematične situacije koje su doživjeli od strane okoline (vršnjaci, učitelji, članovi obitelji…) i naučite ih kako da se zdravo nose s njima. Izazova će biti i za vas i za njih, ali od ključne je važnosti naučiti rješavati probleme na zdrav način i otvoreno komunicirati.

Isto tako, budete li odlučili raditi sve sami kako bi svom djetetu „olakšali“, učiniti ćete upravo suprotno. Vaše će dijete s celijakijom živjeti cijeli život, stoga je bolje da odmah od početka (dijagnoze) krene učiti o svojoj bolesti i tome kako organizam reagira na unos glutena (jer neki oboljeli mogu podnijeti manje količine glutena, ovisno o tipu bolesti). Ukoliko je dovoljno upoznato s prirodom bolesti, bolje će razumijeti razloge zašto ne smije jesti gluten, manja je šansa da će odlučiti ‘probati’ neku hranu koja sadrži gluten, a i bolje će moći objasniti svojim prijateljima o čemu se radi i neće se osjećati izopćeno ili drugačije. Na taj će način naučiti kako ga bolest ne čini izopćenikom, a i kako bezglutenska prehrana nije nužno siromašna ili neukusna – i isto će moći naučiti i ljude iz svoje okoline.

Budite spremni na sve

Šanse da će vaše dijete (pogotovo na početku) ponekad unijeti čestice glutena uvijek postoje. U tim situacijama važno je ostati smiren i promatrati kako tijelo reagira, te biti spreman na intervenciju ukoliko ona bude potrebna. Tijelo i probavni sustav će se potpuno oporaviti nakon nekoliko dana, a vi ćete zajedno moći učiti iz te ‘pogreške’.

Važno je obavijestiti i djetetove tete u vrtiću, učitelje, profesore i mame njihovih prijatelja s kojima se često druže kako reagirati u ovoj situaciji.

Kvaliteta života vas i vašeg djeteta neće nužno biti smanjena s otkrićem celijakije, posebno zato što je bezglutenska prehrana danas već vrlo dobro istražena i usavršena. Postoji velik broj provjerenih bezglutenskih proizvoda (poput kruha, kolača, keksa itd.) koji će biti jednako ukusni kao i uobičajeni, a posebice ako ih napravite sami kod kuće. U tome vam mogu pomoći bakine mješavine za kruh, pizzu i razne kolače i deserte, a ukoliko vam trebaju ideje za zdrave bezglutenske obroke i užine kliknite ovdje.

Izvori:
https://www.a-1.hr/si/simptomi_celijakije_kod_djece/192/8
https://www.adiva.hr/zdravlje/djecje-zdravlje/djecje-zdravlje-celijakija-u-djece-simptomi-dijagnoza-lijecenje/
https://www.bebe.hr/djeca/kako-znati-je-li-celijakija-problem-koji-muci-vase-dijete/
https://www.beyondceliac.org/celiac-disease/children/treatment-and-follow-up/
https://www.beyondceliac.org/gluten-free-diet/overview/a-guide-to-the-gluten-free-diet-for-kids/
https://www.allergicliving.com/2013/09/05/never-too-early-to-start-educating-kids-about-celiac-disease/
https://www.beyondceliac.org/celiac-news/top-tips-for-teens-with-celiac-disease/
https://kidshealth.org/en/parents/celiac-disease.html

Podijeli članak
Cookie

Ne dopusti da ti prođe baka s kolačima!

0
    0
    Pregled košarice
    Vaša košarica je praznaPovratak na shop