Sezonska depresija zahvatiti će velik broj ljudi kada ‘prava jesen’ počne. Nekada nas ona može uhvatiti nespremne, a ukoliko ste se pronašli u toj situaciji, postoji niz strategija koje možete primijeniti kako biste se s njom lakše izborili i neometano mogli nastaviti sa svojim dnevnim obavezama. Današnji blog istražuje kako zdrava prehrana, tjelesna aktivnost i razne tehnike opuštanja mogu biti ključ za prevazilaženje ovog izazovnog perioda. Osim toga, za vas smo pripremili i recept za ukusnu jesensku salatu koja će vas ispuniti energijom i optimizmom.
Jesenska sezonska depresija javlja se kada shvatimo kako je ljeto zaista gotovo i pronađemo se sve češće okruženi kišom, vjetrom i sve hladnijiim vremenom. Najčešće je popraćena osjećajima tuge, bezvoljnosti i stresa, te tijekom tog perioda teško pronalazimo motivaciju čak i za stvari koje su nas prije izuzetno veselile. Upravo je tada shvatiti da postoje načini kako se izboriti s ovim stanjem i povratiti vitalnost i pozitivnu energiju te, samima sebi (ili bližnjemu koji se ovdje pronašao), objasniti kako je to samo prolazan loš osjećaj i da život zapravo nije toliko siv. U nastavku donosimo ideje kako postići upravo to:
Zdrava prehrana za duhovno zdravlje
Počinjemo s najvažnijom stavkom, a to je hrana koju konzumiramo. Namirnice pune zasićenih masti, rafiniranih šećera i konzervansa nerijetko su glavni krivci za loš osjećaj i nedostatak energije. Pravilna (i sezonska) ishrana ima ključnu ulogu u održavanju našeg duhovnog zdravlja, jer kvalitetna hrana potiče lučenje dobrih hormona i pravilno funkcioniranje organizma, dok nekvalitetna i nezdrava hrana čini upravo suprotno.
Umjesto da se okrećemo brzoj hrani i grickalicama, trebamo se usmjeriti prema prirodnoj hrani bogatoj nutrijentima. Voće i povrće, posebno ono tamnih boja (šljive, crno grožđe, brokula, gljive, kesteni…), obogaćuju nas vitaminima i antioksidansima koji pomažu stabilizirati raspoloženje. Tu su i orašasti plodovi koji daju energiju, snižavaju kolesterol i čuvaju zdravlje srca i krvožilnog sustava. Sjemenke, mahunarke, cjelovite žitarice i životinjske namirnice (jaja, plava riba, meso peradi) također će nas napuniti energiju, a neće umarati organizam jer su sve te namirnice lako probavljive.
Prehrambena vlakna i vitamin D koji se nalaze u šumskim gljivama potiču dobro raspoloženje i redovitu probavu, a u nastavku možete pronaći recept za bezglutensku jesensku salatu s vrganjima koja će biti brz, zasitan i, prije svega, zdrav obrok za radne dane kada vam je posebno potrebna energija:
Recept: Jesenska salata s vrganjima
Danas vam donosimo jednostavan i ukusan recept za laganu salatu koja će zaintrigirati vaše okusne pupoljke i pružiti vam potrebnu energiju.
Šumske vrganje(ili druge gljive po želji) narežite na tanje ploške i željenu veličinu, te ih kratko popržite na maslinovom ulju i češnjaku. Kada se malo ohlade, servirajte ih uz salatu od mladog špinata i crvenog radiča, a uz njih u salatu možete umiješati tostirane, smrvljene orahe i 2 žlice kuhanog slanutka.
Začinite salatu po želji, npr. s jednostavnim dressingom od maslinovog ulja, aceta balsamica, češnjaka i sušenog bosiljka. Jedite uz jednu krišku svježe tostiranog bezglutenskog kruha i voilà – imate uravnotežen, brz i zdrav ručak!
Tjelesna aktivnost za bolje raspoloženje
Pored zdrave i uravnotežene prehrane, tjelesna aktivnost je također jedan od ključnih faktora za bolje raspoloženje i cjelokupni osjećaj. Redovno vježbanje potiče lučenje endorfina, hormona sreće zbog kojeg nas preplavljuju pozitivni osjećaji. Samo pola sata umjerene aktivnosti dnevno poput dinamičnije šetnje, vožnje bicikla, kućnog treninga ili joge može napraviti značajnu razliku za vaše mentalno stanje.
Tehnike opuštanja za smanjenje stresa
Stres je vrlo često vjeran suputnik sezonske depresije, a prakticiranje tehnika opuštanja pomoći će smanjiti njegove utjecaje na vaš svakodnevni život. Duboko disanje, bilo koji oblik meditacije ili čak i aromaterapija i one duge, tople, mirisne kupke mogu vam pomoći da se osjećate smirenije i manje tjeskobno. Miris lavande, ružmarina ili naranče pomoći će vam da se opustite i podignete raspoloženje.
Sezonska depresija je izazov s kojim se možete nositi (i pobijediti) uz pravilan i realističan pristup. Kombinacija zdrave prehrane, tjelesne aktivnosti i tehnika opuštanja može vam pomoći da se vratite na put sreće i optimizma, sve dok postavite realne ciljeve i date si dovoljno vremena da se prilagodite situaciji. A s jelima, poput naše ukusne jesenske salate, svaki dan možete imati više energije nego prethodni, i poboljšati si cjelokupni osjećaj.
Izvori:
https://brzoifino.hr/savjeti/3-raskosne-jesenske-salate/
https://portal.terra-organica.hr/aromaterapija/aromaterapija/
https://www.adiva.hr/lifestyle/psiha-i-emocije/mracna-strana-hladnih-dana-sto-je-jesenska-depresija/
https://eljekarna24.hr/blog/jesenska-depresija-i-kako-je-pobijediti/
https://www.building-body.com/kraj-ljeta-uzrok-jesenske-anksioznosti/
https://zena.net.hr/bolja-ja/sezonska-depresija-kako-je-ublaziti-7909a7c4-43ac-11ed-ba59-e2bde592de54/4