Jesen je stigla, donoseći sa sobom predivne boje i okuse koji nas podsjećaju na to koliko je važno imati osjećaj topline i udobnosti u svom domu. Mnogo čimbenika utječe na to uživamo li više ili manje kada smo kod kuće, a imati ukusnu jesensku slasticu pri ruci (i k tome napravljenu kod kuće) uvelike pomaže! Pripremili smo niz fantastičnih ideja i činjenica vezanih uz jesenske slastice koje nisu samo bez glutena, već koriste niskokalorične, hranjive i koriste sezonske namirnice.
Današnji blog fokusira se na slastice i namirnice koje predstavljaju odličan način da uživate u jeseni na zdrav i održiv način. Osjetiti ćete toplinu i bogatstvo jeseni u svakom zalogaju, a istovremeno ćete brinuti o svom zdravlju.
Koje su to sezonske namirnice koje možemo koristiti u izradi slastica?
Voće
Kraljice ove kategorije su definitivno kruške, jabuke i šljive, a dobra je vijest da sve njih možete pronaći na lokalnim tržnicama u rujnu! Jabuke i kruške dostupne su tijekom cijele jeseni, a njihove nutritivne vrijednosti čine ih zaista poželjnim sastojkom svake slastice:
- Jabuke – sadrže obilje pektina (vlakna koja nabubre u doticaju s vodom), što je razlog zašto doprinose osjećaju sitosti. Još jedan njen adut je što u 100 g voća ona sadrži samo 52 kalorije!
Nadalje, jabuke su odličan izvor vitamina C, koji je snažan antioksidans, i fruktoze, koja će zadovoljiti želju za slatkim, a bez izazivanja naglih promjena u razini šećera u krvi. One su savršena namirnica za obogaćivanje slastica jer, osim što su zdrave, prilikom pečenja slastice potrebne su manje količine drugih zaslađivača zbog slatkog okusa jabuke. Primjer savršenog jesenskog deserta s jabukama je bakina štrudla s jabukama, koja će samim svojim mirisom izazvati zazubice cijelom kućanstvu, a zahvaljujući bakinom bezglutenskom brašnu – njena priprema postaje brza i jednostavna! Prilično fora, zar ne?
- Kruške – Jeste li znali da se kruške svrstavaju među najzdravije namirnice na svijetu? Slično kao i jabuka, kruška ima obilje vlakana koja će doprinjeti osjećaju sitosti, smanjiti osjećaj nadutosti i pomoći održavanju zdrave i redovite probave. Zbog beneficijalnog učinka na probavu i zasitnosti, ona se često smatra ‘voćem za dijetu’.
Nadalje, kruška je bogata fitonutrijentima i antioksidansima koji se bore protiv slobodnih radikala i time pomažu u zaštiti od karcinoma, a beta-karoten iz kruške (provitamin A) čuva kožu i vid. Posebno su ukusne (i još zdravije) u kombinaciji s medom, bademima i cimetom.
- Šljive – sušene šljive poznate su po svom izuzetno pozitivnom utjecaju na probavu, a ovo voće općenito (u bilo kojem obliku) sadrži obilje vitamina C, K, E, B6 te folne kiseline i niacina. Svi ovi vitamini imaju mnoge pozitivne učinke na jačanje imuniteta i borbu protiv slobodnih radikala (posebice vitamin C). Osim vitamina, šljive u tragovima sadrže i razne minerale (željezo, bakar, magnezij), a ono što ih još čini supernamirnicom su flavonoidi – kojih ima na pretek! Flavonoidi su najpoznatiji po svojim snažnim antioksidativnim svojstvima, ali i onim protuupalnim.
Povrće
Jeste li znali da u slasticama možete koristiti i povrće?
- Bundeva – Bundeva je prepuna vitamina, minerala i vlakana. Posebno se ističe visokim sadržajem vitamina A, C i E, minerala folata i kalija, ali i antioksidansa koji jačaju organizam (npr. beta-karoten). Ovi hranjivi sastojci podržavaju zdravlje kože, jačaju imunološki sustav i održavaju stabilnu ravnotežu elektrolita u tijelu.
Bundeva je ne samo ukusna, već i svestrana namirnica koju možete koristiti u različitim jelima – slatkim i slanim! Njena bogata hranjiva vrijednost čini je odličnim dodatkom vašem jelovniku tokom jeseni, pružajući vam punoću okusa u svakom zdravom zalogaju. Isto tako, bundeva je vrlo niskokalorična namirnica, stoga se ne morate brinuti da će imati negativne utjecaje na vašu ljetnu liniju – već ju može pomoći održati! Ukoliko vas zanima na koje načine možete bundevu koristiti u slatkim receptima, kliknite ovdje za bakinu bezglutensku slasticu s bundevom.
Začini
Tijelo će nas vrlo brzo početi tražiti više slatkog (s dolaskom nižih temperatura), a jedan od razloga je što se sada više energije troši na grijanje organizma. Šećer je izvor brzo potrošne i nestabilne energije, što je razlog zašto bi trebali ograničiti njegovu upotrebu.
Isto tako, možete preduhitriti žudnju za šećerom tako da svom organizmu pružite namirnice koje će ga zagrijati iznutra. Neki začini čine upravo to:
- Cimet – Ovaj začin donosi toplinu i bogatstvo okusa u mnoge recepte, najčešće slatke, ali jednako tako može podići okus i slanih jela. Iako ima malo proteina i masti, ali cimet je bogat vitaminima i mineralima, poput vitamina K, kalcija, željeza, magnezija i mangana. Također, cimet obiluje antioksidansima, poput flavonoida i polifenola, koji podržavaju zdravlje organizma.
Osim što poboljšava okus, cimet se također povezuje s potencijalnim zdravstvenim beneficijama, uključujući regulaciju šećera u krvi, antibakterijska svojstva, grijanje organizma i smanjenje upala. Stoga, dodavanje malo cimeta svojim jelima i napicima može postići zanimljiviji okus jela ili pića, ali i značajno podići njihove nutritivne prednosti. On se (za izradu deserata) najčešće koristi u kombinaciji jabukama, a desert poput ovog savršena je kombinacija upravo ta dva zdrava jesenska sastojka!
- Đumbir – Ovaj korijen od davnina je poznat kao iznimno koristan dodatak svakodnevnoj ljudskoj prehrani. Neki od ključnih benefita zbog kojih se preporuča svakodnevno uključivati đumbir u prehranu su olakšavanje mučnina, smanjenje upalnih procesa u tijelu (što je za celijakičare i intolerantne na gluten dobra vijest), jačanje imuološkog sustava i poticanje redovite probave.
Đumbir sve ove benefite duguje svom bogatom nutritivnom sastavu: sadrži u tragovima vitamine kao što su vitamin C, vitamin B6 i riboflavin (vitamin B2), te minerale poput mangana, magnezija i kalija. Antioksidansi su ono što ga čini pravim stupom za jak imunitet, dok gingerolima duguje svoj okus i protuupalna svojstva, ali i olakšavanje mučnina.
Dakle, nemojte čekati! Pripremite se za izazove koje donosi jesen s ovim namirnicama, a inspiraciju u izradi bezglutenskih jesenskih slastica možete potražiti na bakinim profilima na društvenim mrežama, ali i na web stranici!
U slast!
Izvori:
https://www.fitness.com.hr/prehrana/nutricionizam/Jabuka.aspx
https://alternativa-za-vas.com/index.php/clanak/article/kruska
https://alternativa-za-vas.com/index.php/clanak/article/sljiva
https://alternativa-za-vas.com/index.php/clanak/article/bundeva
https://krenizdravo.dnevnik.hr/prehrana/cimet-kao-lijek
https://www.fitness.com.hr/prehrana/nutricionizam/Djumbir-zdravstvene-prednosti.aspx