Ukoliko se hranite bezglutenski, jeste li ikada obratili pažnju na količinu plastike u pakiranjima vaših bezglutenskih proizvoda? Ili na to koliko hrane možda bacite u smeće jer se nije pojela ili se pokvarila? Možda ste se zapitali kako funkcionira masovna proizvodnja vaših omiljenih bezglutenskih gotovih proizvoda ili namirnca, ili pak isplati li se kuhati kod kuće više nego kupovati gotovu hranu? Odgovore na ekološki utisak koji ostavlja bezglutenska hrana donosimo u današnjem blogu.
U svijetu gdje su bezglutenski proizvodi sve češći na policama trgovina, važno je razmišljati i o njihovom ekološkom utjecaju. Osobe s celijakijom, alergijom na gluten ili osjetljivošću na ovaj protein suočavaju se s izazovom pronalaženja bezglutenskih alternativa, ali istovremeno bi trebali na umu imati i očuvanje okoliša.
Jedan od ključnih problema vezanih uz gotove bezglutenske proizvode je njihova česta ambalaža i intenzivna proizvodnja. Plastične posudice, vrećice i kartonske kutije često okružuju ove proizvode, čime se stvara znatan ekološki otisak. Dakle, kako možemo pristupiti bezglutenskoj prehrani na način koji je prijateljski prema okolišu?
1. Birajte prirodne alternativne namirnice
Umjesto da se oslanjate na gotovu bezglutensku hranu, razmislite o uključivanju prirodnih i cjelovitih bezglutenskih namirnica u svoju prehranu. Ova promjena ne samo da će vam omogućiti da izbjegnete nepotrebnu ambalažu i obradu, već ćete također imati priliku uživati u raznolikosti okusa i tekstura koje nude prirodne namirnice. To mogu biti sirove bezglutenske žitarice i njihova brašna, svježe voće i povrće te orašasti plodovi i suho voće kao zdravi bezglutenski međuobrok.
2. Kuhajte kod kuće
Odabir domaćih recepata za bezglutenski kruh, tjesteninu, grickalice i slastice omogućuje vam da koristite osnovne sastojke koji su manje procesirani i koriste manju količinu ambalaže. Također, kuhanje kod kuće pruža vam mogućnost da eksperimentirate s različitim sastojcima i kombinacijama, što može rezultirati ukusnijim i nutritivno bogatijim obrocima.
Osim toga, kuhanje kod kuće potiče svijest o hrani i prehrambenim navikama. Kroz planiranje obroka, kupovinu svježih namirnica i pripremu jela od nule, možemo postati svjesniji porijekla naše hrane i utjecaja koji ona ima na okoliš.
3. Kupujte lokalno i sezonski
Podržite lokalne poljoprivrednike i tržnice kupujući lokalno uzgojeno voće, povrće i žitarice bez glutena. Osim što smanjujete svoj ekološki otisak, podržavate i lokalnu zajednicu i održivu poljoprivredu.
4. Reciklirajte i smanjite otpad
Kada kupujete gotove bezglutenske proizvode, pokušajte izbjegavati one koji dolaze u nepotrebnoj ambalaži ili odaberite one s recikliranim i lako reciklabilnim materijalima. Također, razmislite o mogućnostima recikliranja ili ponovne upotrebe ambalaže kako biste smanjili otpad.
5. Razmislite o potrošnji
Pri kupovini bezglutenskih proizvoda, razmislite o svojoj potrošnji i kupujte samo ono što vam je potrebno. Izborite se protiv prekomjerne konzumacije i bacanja hrane kako biste smanjili svoj ekološki otisak.
Prehrambene potrebe osoba s celijakijom ili netolerancijom na gluten ne moraju biti u sukobu s brigom za okoliš. Integriranjem ovih jednostavnih pristupa, možemo uspješno smanjiti svoj ekološki otisak dok i dalje uživamo u zdravoj bezglutenskoj prehrani.
Izvori:
https://planethome.eco/is-going-gluten-free-healthier/
https://www.researchgate.net/publication/349763355_AN_ECOLOGICAL_PERSPECTIVE_ON_GLUTEN-FREE_DIET
https://bamboodu.com/is-going-gluten-free-a-greener-way-to-go/
https://www.theguardian.com/environment/2014/dec/14/will-going-gluten-free-help-save-the-earth-lucy-siegle
https://bmcnutr.biomedcentral.com/articles/10.1186/s40795-020-00390-3
-
29. ožujka 2021.
-
13. siječnja 2025.
Bez mlijeka i jaja – najukusniji veganski deserti bez glutena
-
10. siječnja 2025.
Zdravi doručci za sporija zimska jutra
-
18. prosinca 2024.
“Od Nove Godine se zdravije hranim” – što zaista stoji iza ove odluke?
-
11. prosinca 2024.
Kako ostati podalje od glutena na blagdanskim druženjima