Bezglutenska je kuhinja zahtjevna iz više razloga: osim što se iz upotrebe eliminira velik broj svakodnevnih namirnica, treba uvijek i biti na oprezu kako ne bi došlo do unakrsne kontaminacije, koja za neke može biti jednako problematična kao i konzumiranje namirnica s glutenom.
Ipak, odlučimo li se gledati na sve to s pozitivnije strane, uvidjeti ćemo kako bezglutenska kuhinja nije nužno puna ograničenja – već je puna prilika. Mnoge prirodno bezglutenske namirnice same su po sebi i zdravije, a većini se nikada neće naći na tanjuru jer za njih niti ne znaju! Istražite s nama prilike (a ne ograničenja) bezglutenske kuhinje i saznajte kako uvijek ostati kreativan prilikom spremanja bezglutenskih jela!
Ne zaboravite istraživati
Svaki puta kada vam se čini da ste ‘zapeli’ sa svojim receptima, bacite se u istraživanje! Društvene su mreže, primjerice, prepune ‘food’ influencera i kuhara koji rado dijele svoje recepte. Baka vam također može poslužiti kao prva pomoć, jer svakoga petka na svojim profilima na društvenim mrežama dijeli zanimljive i ukusne bezglutenske recepte – od kojih neke možete pripremiti sa najjednostavnijim namirnicama koje sigurno već imate u svom ormariću!
Upoznajte bezglutenske žitarice
Nadalje, svijet je prepun prirodno bezglutenskih namirnica koje mogu podignuti svako jelo i čak i najobičnijem jelu promijeniti okus. Najbolji su primjer bezglutenske žitarice, od kojih svaka na drugačiji način doprinosi jelima; heljda donosi orašastu notu, bijela riža je neutralna i uklapa se u svako jelo, amaranth je lagano gorkast – i tako u nedogled. Više o bezglutenskim žitaricama pročitajte ovdje, a na dnu bloga možete pronaći recept za hrskavu kvinoju koju možete iskoristiti kao topping u salatama, juhama, umacima i prilozima.
Prirodno bezglutenska brašna? Može!
Zatim, ne zaboravimo na važnost i svestranost brašna! Uzmimo, primjerice, teff brašno. Sigurni smo kako većina ljudi (posebice ukoliko se ne hrane bezglutenski) se nikada nije susrela s teff brašnom. Teff je sitnozrnata žitarica porijeklom iz Etiopije, a bogata je hranjivim tvarima poput proteina, vlakana i željeza. Teff brašno može dodati jedinstvenu teksturu i okus vašim bezglutenskim pekarskim proizvodima, poput kruha, kolača i keksa.
Jeste li ikada čuli za brašno od konjaka? I ne, ne mislimo na piće! Konjak brašno dobiva se iz korijena azijske biljke konjaka i karakterizira ga visok sadržaj vlakana i vrlo niska kalorična vrijednost. Ovo brašno može biti izvrsna zamjena za tradicionalna bezglutenska brašna, pružajući finu teksturu i dodatnu prehrambenu vrijednost vašim jelima.
Pravi začin mijenja igru
Eksperimentiranje s različitim začinima može biti ključno za otkrivanje novih dimenzija okusa u bezglutenskoj kuhinji. Umjesto da se oslanjate na iste začine iznova i iznova, otvaranje novim kombinacijama može obogatiti vaše jelovnike i dodati uzbudljive note vašim jelima.
Kumin, na primjer, je začin koji donosi zemljani okus s blagom ljutinom, često korišten u južnoazijskim i meksičkim jelima. Njegova topla aroma može transformirati jednostavnu rižu u egzotično iskustvo ili obogatiti okus pečenog povrća.
Korijander, s druge strane, nudi svježinu i citrusnu notu. Njegovi listovi mogu osvježiti salate ili dodati svježinu umacima i umacima. Također, korijanderovo sjeme, kad se samlje, može dodati složenost okusa gulašima, varivima ili marinadama. Imajte na umu da korijander ima poprilično specifičan okus pa oprezno s njegovom upotrebom – bolje krenuti polako nego odmah pretjerati!
Kurkuma je začin poznat po svojoj intenzivnoj boji i blagom, ali karakterističnom okusu. Dodajte je riži, umacima, juhama ili čak smoothiejima kako biste obogatili vaše obroke antioksidansima i dodali blago egzotičnu notu.
Čili, s druge strane, donosi toplinu i ljutinu u jela. Možete ga koristiti u umjerenim količinama za dodavanje slojeva okusa bez da preplavi vaša jela. Dodajte ga u umake, curryje, ili čak u pečeno povrće kako biste dodali malo vatrenosti vašem jelu.
Eksperimentirajte s različitim kombinacijama ovih začina kako biste pronašli onu koja najbolje odgovara vašem ukusu i preferencijama. Ne bojte se izaći iz zone udobnosti i isprobati nešto novo – možda ćete otkriti svoj novi omiljeni začin ili kombinaciju koja će postati zaštitni znak vaše bezglutenske kuhinje.
Istražujte i kombinirajte različite teksture
Tekstura je nezaobilazan aspekt svakog jela koji može značajno utjecati na ukupno gastronomsko iskustvo. U bezglutenskoj kuhinji, igranje s teksturama može donijeti potpuno novu dimenziju vašim jelima. Različite tehnike pripreme omogućuju vam da istražite širok spektar tekstura, od hrskave do meke i kremaste.
Pečenje je jedna od najčešćih tehnika pripreme, koja često rezultira hrskavim rubovima i sočnim središtima. Bezglutenske pite, kruh ili kolači mogu dobiti dodatnu dimenziju pečenjem, stvarajući ukusne kontraste između hrskavosti i mekoće. Također, pečenje u pećnici smatra se zdravijim načinom pripreme namirnica (poput mesa i povrća) jer se koristi manje ulja, a glavnu ulogu imaju – začini!
Prženje je još jedna tehnika koja može transformirati teksturu namirnica. Pržena hrana obično ima bogatiju i intenzivniju hrskavost u usporedbi s pečenjem. Tako možete pripremiti hrskave pohane tikvice, štapiće od povrća ili slastice poput kroštula koje će dodati zlatnu hrskavost vašim jelima.
Kuhanje na pari je nježnija tehnika koja održava prirodnu vlagu namirnica, rezultirajući mekšim i nježnijim teksturama. Parena povrća poput brokule ili šparoga zadržavaju svoju svježinu i hrskavost, dok se istovremeno blago omekšavaju, ali i ne gube svoje nutritivne vrijednosti.
Grilanje donosi lagano dimnljenu aromu i mekšu teksturu vašim jelima. Bezglutenske burgere, povrće ili čak voće možete obogatiti kompleksnim okusima grilanja, dodajući nešto posebno vašem obroku.
Sve je bolje kada se dijeli!
Razmjena ideja s drugima može biti ključna za održavanje svježine i kreativnosti u (bezglutenskoj) kuhinji. Dijeljenjem svojih kulinarskih iskustava i recepta s drugima možete doprinijeti razvitku njihovih recepata, a istu stvar možete dobiti i zauzvrat: možda ćete od nekog iskusnijeg čuti neku zanimljivu ideju ili prijedlog, ili od nekog tko tek počinje dobiti svježu perspektivu i nov pogled na uobičajene bezglutenske namirnice i jela.
Društvene mreže su izvrstan alat za povezivanje s drugima koji dijele vaše interese. Sudjelovanje u bezglutenskim grupama ili zajednicama na platformama poput Facebooka i Instagrama omogućuje vam pristup širokom spektru ideja, recepata i savjeta. Možete pregledavati fotografije jela, razgovarati s drugim članovima o njihovim iskustvima i čak postavljati pitanja ili dijeliti svoje savjete.
Hrskava kvinoja kao savršen (i neuobičajen) topping
I za kraj, kako smo obećali na početku, donosimo ideju i recept za jedan neuobičajen i ukusan hrskavi topping – kvinoju.
- Prije nego što počnete, operite 1 šalicu kvinoje pod tekućom vodom kako biste uklonili gorke spojeve koji se nalaze na površini zrna.
- Kuhajte kvinoju prema uputama na pakiranju. Obično se kuha u omjeru 1:2, dakle za 1 šalicu quinoje dodajte 2 šalice vode. Dodajte prstohvat soli ili drugih začina za dodatni okus.
- Nakon što se kvinoja skuha, raširite je u tankom sloju na velikom limu za pečenje ili plehu obloženom papirom za pečenje. Pazite da bude ravnomjerno raspoređena kako bi se osiguralo ravnomjerno sušenje.
- Stavite lim s kvinojom u pećnicu prethodno zagrijanu na nisku temperaturu (oko 120°C) i sušite quinoju oko 1-2 sata, povremeno miješajući, dok ne postane suha i hrskava. Vrijeme sušenja može varirati ovisno o debljini sloja zrna i vašoj pećnici.
- Nakon što zrnca postanu hrskava i suha, izvadite je iz pećnice i ostavite da se potpuno ohladi. Hrskava kvinoja zrna spremna su za posluživanje! Možete ih koristiti kao dodatak salatama, varivima, zobenim kašama ili ih grickati kao zdravu grickalicu.
Izvori:
https://www.newsandsentinel.com/opinion/local-columns/2021/08/getting-creative-with-gluten-free-baking-cooking/
https://www.huffpost.com/archive/ca/entry/how-to-keep-the-excitement-in-your-gluten-free-kitchen_b_10105334
https://creativecookinggf.wordpress.com/
https://www.naturallygluten-free.com/gluten-free-cooking.html
https://gluten.org/2019/10/17/gluten-free-cooking-baking-hacks/
https://www.calcmenu.com/en/blog-en/gluten-free-cooking-a-comprehensive-guide/