0,00 
0
17. srpnja 2024.

‘Scrap cooking’ kakvog još niste vidjeli!

‘Scrap cooking’ novi je internetski trend koji je munjevito zaludio tisuće ljudi diljem svijeta. S obzirom na to koliko se intenzivno stavlja naglasak na održiviji način života i svjesno korištenje potrošnih resurasa, niti nas ne čudi da je ovakav trend toliko brzo narasao. Baka vam danas donosi sve najvažnije činjenice o scrap cookingu, kako ga ispravno izvesti te nekoliko zaista zanimljivih i ukusnih recepata koje možete pripremiti i sami kod kuće!

Kuhanje s ostatcima hrane najnoviji je ‘izum’ kulinarskog svijeta, pomoću kojeg smanjujemo bacanje hrane i njenu neodrživu potrošnju, ali i potičemo kreativnost u kuhinji. Ovime otkrivamo nove kulinarske tajne, poput one kako popraviti teksturu i okus do toga da se učimo iskoristiti baš svaki dio namirnice. U nastavku saznajemo više o scrap cookingu i donosimo nekoliko zanimljivih i ukusnih recepata pripremljenih od ostataka hrane.

Što je scrap cooking?

Scrap cooking, ili kuhanje s ostacima hrane, koncept je koji se fokusira na korištenje dijelova namirnica koje se obično bacaju. To uključuje kore od voća i povrća, stabljike, listove i druge dijelove koji se često smatraju otpadom. Ideja je smanjiti otpad, iskoristiti cijelu namirnicu i stvoriti nove, zanimljive recepte.

Na ovaj način iskorištavamo namirnice u cijelosti, koristimo sve njihove nutritivne vrijednosti i omogućavamo si potpun i prirodan obrok.

Kako se radi scrap cooking?

Scrap cooking započinje prikupljanjem ostataka hrane dok kuhate. Primjerice, kod guljenja i čišćenja povrća, umjesto da bacite kore od voća i povrća, stabljike ili listove, pohranite ih u hladnjak ili zamrzivač dok ne skupite dovoljno za pripremu jela. Ovaj proces potiče kreativnost jer vam omogućava eksperimentiranje s različitim kombinacijama i tehnikama kuhanja. Također, istraživanje recepata koji koriste dijelove namirnica koje obično ne koristite može biti zabavno i edukativno.

Priprema jela sa scrap cooking metodom uključuje korištenje ostataka za pripremu juha, temeljaca, salata, pečenja, smoothieja, umaka, kolača, čajeva i drugih jela. Dodavanje začina i drugih sastojaka poboljšava okus i čini jela ukusnima.

Zašto izabrati scrap cooking?

Scrap cooking donosi brojne prednosti. Prije svega, to je održiv način kuhanja koji smanjuje bacanje hrane, jedan od najvećih ekoloških problema današnjice. Održivo kulinarenje pomaže očuvanju resursa i smanjenju otpada, čime pridonosimo zaštiti okoliša.

Ekonomičnost je još jedan razlog koji ide u prilog ovakvom načinu pripreme hrane. Korištenjem cijele namirnice smanjuju se troškovi hrane, jer ostatke možete pretvoriti u ukusna jela umjesto da ih bacate. Ovaj način kuhanja također poboljšava prehranu jer dijelovi namirnica koje se obično bacaju često su bogati hranjivim tvarima. Kore, stabljike i listovi sadrže vitamine, minerale i vlakna koji doprinose zdravlju.

Scrap cooking potiče kreativnost i inovaciju u kuhinji. Eksperimentiranje s neobičnim dijelovima namirnica može dovesti do otkrivanja novih okusa i tekstura koje obogaćuju vašu prehranu. Na taj način, svaki obrok postaje prilika za istraživanje i uživanje u novim kulinarskim iskustvima.

Prednosti  i mane scrap cookinga

Jedna od glavnih prednosti scrap cookinga je smanjenje otpada. Korištenjem ostataka hrane, smanjuje se količina hrane koja završava na deponijama, što pomaže u borbi protiv problema bacanja hrane. Ovaj način kuhanja također poboljšava prehranu dodavanjem nutritivno bogatih dijelova namirnica u prehranu. Povećava se unos vlakana, vitamina i minerala, što pozitivno utječe na zdravlje.

Financijske uštede su još jedan benefit scrap cookinga. Iskorištavanjem cijele namirnice, smanjuju se troškovi hrane jer manje bacanja znači manje novca potrošenog na hranu. Osim toga, scrap cooking podiže svijest o problemu bacanja hrane i važnosti održivosti, educirajući ljude o nutritivnoj vrijednosti cijelih namirnica.

Iako scrap cooking donosi brojne prednosti, ima i svoje mane. Zahtijeva dodatno vrijeme za prikupljanje i pripremu ostataka te eksperimentiranje i istraživanje recepata. Potrebna je dobra organizacija i pohrana ostataka kako bi se spriječilo kvarenje, što može zahtijevati dodatni prostor u hladnjaku ili zamrzivaču. Također, neki dijelovi namirnica mogu imati neobičan okus ili teksturu, što zahtijeva prilagodbu recepata kako bi jela bila ukusna.

Najvažnije od svega je što se za ovakav način pripreme hrane zaista ne mogu koristiti bilo kakvi sastojci. Ukoliko se radi od izrade čipsa od kore krumpira ili jabuke ili temeljca od listova mrkve, moramo imati na umu kakve su kvalitete ovi sastojci. Dakle, namirnice koje ćete koristiti za scrap cooking moraju biti iz vašeg vrta, domaće s tržnice ili iz organskog uzgoja koji ne koristi pesticide.

Isto tako, većina scrap cooking recepata zahtjeva upotrebu snažnog blendera i raznih kuhinjskih pomagala, ali ukoliko ih nemate, uvijek možete pronaći alternativu u onome što već posjedujete. Budite kreativni i otvorenog uma i uvidjeti ćete da svaki problem može imati rješenje!

A sada, pređimo na najzanimljiviji dio – naše današnje recepte:

Voćni prutići

Sastojci:

  • 3-4 šalice nasjeckanog omekšalog voća
    (npr. banana, borovnice, maline i jagode s listovima)
  • 2 žlice chia sjemenki
  • 1 žlica javorovog ili agavinog sirupa (za vegan verziju) ili meda

Postupak:

Dodajte sve sastojke u blender i pulsirajte dok ne dobijete ujednačenu kremastu teksturu.

Ukoliko imate ili znate gdje kupiti, koristite silikonski ‘papir’. Ukoliko nemate, papir za pečenje će poslužiti.

Smjesu ravnomjerno rasporedite po papiru (kojeg ste stavili u protvan za pečenje) i stavite u pećnicu na 80 stupnjeva na sušenje. Neka se suši barem sat vremena.

Kada se ohladio, narežite ovaj list na trakice (po duljini), zarolajte i pohranite u staklenke. Na polici mogu stajati najmanje mjesec dana, a moguće je i dulje ukoliko se drže na tamnom i suhom mjestu.

Zdravi homemade sladoled

Sastojci:

  • 3 šalice nasjeckanog omekšalog povrća (koje je pred ‘istekom’)
  • 1 šalica kokosovog mlijeka (vegan verzija) ili slatkog vrhnja
  • 3-4 žlice javorovog sirupa (vegan verzija) ili meda
  • 1 tamna čokolada bez šećera
  • Nasjeckani bademi ili lješnjaci ili kokosove mrvice
  • Napomena: Potrebni su vam silikonski kalupi za sladoled i štapići

Postupak:

Skuhajte voće (s korom i listovima) zajedno s zaslađivačem na laganoj vatri, dok posve ne omekšaju. Ubacite u blender s kokosovim mlijekom ili slatkim vrhnjem i miksajte dok ne dobijete glatku teksturu.

Prelijte glatku smjesu u silikonski kalup za sladoled (možete napraviti i voćne sladoled kuglice koristeći kalup za led ili bilo što drugo što vam padne na pamet) i ostavite u zamrzivaču barem 5 sati, da se smjesa stisne.

Otopite tamnu čokoladu i umiješajte nasjeckane orašide ili kokosove mrvice (ili oboje) i umočite sladoled. Pustite na papiru za pečenje da se malo ohladi, a zatim vratite u zamrzivač na još par sati da se sve zajedno stisne.

Pire od jabuka

Sastojci:

  • 2-3 šalice ostataka jabuka (sredina, kora)
  • Cimet po želji
  • Voda

Postupak:

Ostatke jabuka (sve osim peteljke i sjemenki) prekrijte s vodom i kuhajte 30-ak minuta. Iscijedite jabuke (vodu iskoristite za zalijevanje biljaka) i zgnječite gnječilicom za pire.

Pire od jabuka možete držati u hladnjaku nekoliko dana (umiješajte pola iscijeđenog limuna kako bi spriječili oksidaciju i produljili vijek trajanja) te koristiti kao namaz na kruhu, dodatak zobenoj kaši ili smoothie-u, kao dodatan vlažan sastojak u kolačima…

Ovdje možete koristiti i ostatke kruške umjesto ili u kombinaciji s jabukama.

Povrtni temeljac

Sastojci:

  • Ostatci povrća
    (listovi celera i mrkve, kora od mrkve u krumpira, vrhovi tikvice, peteljka patliđana…)
  • Voda
  • Lovorov list
  • Sol
  • Papar

Postupak:

Stavite ostatke u srednje veliku posudu i prelijte hladnom vodom, tako da voda prelazi ostatke za oko 5 centimetara. Dodajte lovorov list te sol i papar po ukusu. Polako dovedite do vrenja na srednjoj vatri. Smanjite vatru i lagano kuhajte 1 sat. (Izbjegavajtedulje kuhanje. Povrće koje se kuha više od 2 sata postaje gorko.)

Maknite s vatre i procijedite kroz cjedilo u veliku posudu. Iskoristite povrće za kompost. Ostavite temeljac da se ohladi na sobnu temperaturu kako bi se bilo kakve nečistoće slegle. Pažljivo ulijte temeljac u drugi spremnik, ostavljajući talog u prvoj zdjeli, kojega isto tako možete kompostirati.

Čuvajte u hladnjaku do 5 dana ili zamrznite do 6 mjeseci.

Čips od povrća

Sastojci:

  • 3-4 šalice kore od povrća (krumpir, mrkva i cikla najbolji su za ovaj recept)
  • 2 žlice ulja (maslinovo ili suncokretovo)
  • Začini po želji (sol, papar, chilli, curry, kurkuma, garam masala…)

Postupak:

Prije nego što povrće ogulite, pobrinite se da ga temeljito operete kako bi uklonili sve nečistoće s kore.

Zagrijte pećnicu na 200 stupnjeva.

Kore od povrća pritisnite između dva lista papirnatih ubrusa kako bi uklonili višak vlage. Pomiješajte s uljem i začinima i raširite na protvan za pečenje obložen papirom za pečenje. Pazite da pustite dovoljno mjesta (izbjegnite pretrpavanje) jer bi u suprotnom čips mogao ostati vlažan.

Pecite otprilike 30 minuta i zatim pustite vani da se ohlade. Jedite uz najdraži namaz (poput humusa ili guacamole-a) svaki puta kada vas uhvati žudnja za nezdravim grickalicama.

Izvori:
https://www.instagram.com/p/C9FIfkFAtRh/
https://savethefood.com/recipes/basic-vegetable-stock
https://savethefood.com/recipeslisting/scraps?id=24
https://www.theguardian.com/environment/2023/dec/26/holiday-leftovers-recipes-tips-food-waste
https://permies.com/t/216892/Scrap-Cooking
https://plantyou.com/category/scrappy-cooking/

Podijeli članak
Cookie

Ne dopusti da ti prođe baka s kolačima!

Bakini proizvodi - Bakin' Mix
0
    0
    Pregled košarice
    Vaša košarica je praznaPovratak na shop