Znamo, znamo – ljeto još nije gotovo. Ipak, kako se približava kraju, donosi nam svoje posljednje plodove, a to je idealno vrijeme za pripremu zimnice! Jer, tko još ne želi uživati u sočnim plodovima ljeta tijekom cijele godine? A kad se toj aktivnosti pridruži naša Baka, taj proces postaje još posebniji – bez obzira na to jeste li profesionalac ili početnik u kuhinji, ovogodišnju zimnicu uz Bakinu pomoć pripremiti ćete u tren oka!
Baka je, kao i uvijek, svoju zimnicu prilagodila svojim pratiteljima koji se pridržavaju bezglutenske prehrane, stoga su svi recepti sigurni za konzumaciju i osiguravaju cjelogodišnju zalihu ljetnog voća i povrća baš svima. Bezglutenska zimnica može biti šarolika, hranjiva i raznovrsna, a ljetno voće i povrće savršeni su sastojci za stvaranje pravih kulinarskih dragulja.
Kako se pripremiti za pripremu zimnice?
Prvi korak u pripremi bezglutenske zimnice jest odabir pravih sastojaka. Ljetno voće i povrće obiluje vitaminima i mineralima, a najvažnije je koristiti namirnice koje su svježe i kvalitetne. Birajte zrele plodove rajčice, paprike, krastavaca, breskvi, marelica, smokava i bobičastog voća. Kod pripreme bezglutenske zimnice, posebnu pažnju obratite na sastojke poput octa i začina, kako biste bili sigurni da ne sadrže gluten.
Prilikom biranja plodova, morate imati na umu da bilo kakva oštećenja i neoprano voće mogu uništiti vaš trud u pripremi. Oštećenja na vanjskoj kori plodova može značiti prisutnost oštećenja i unutar ploda, a isto tako kod sušenja plodova, ona mogu biti karta za ulaz mušicama. Stoga, , za neke proizvode zimnice birajte isključivo neoštećene plodove i dobro ih operite!
Salsa i pinđur
Salsa i pinđur su neizostavni dio zimnice, koji zadržavaju sve arome ljetnih okusa. Salsa, popularan umak porijeklom iz dalekog Meksika, može se pripremiti od svježih rajčica, luka, paprike i začina, dok je pinđur balkanska verzija ovog umaka, bogata pečenim paprikama i u umake.
Salsa od rajčice i paprike
Sastojci:
- 2 kg zrelih rajčica
- 500 g crvene paprike
- 2 srednja luka
- 4 češnja češnjaka
- 1 čili papričica (po želji)
- 100 ml jabučnog octa (bez glutena)
- 1 žlica šećera
- 1 žličica soli
- 1 žličica mljevenog kima
- 1 žličica mljevene paprike
Priprema:
Rajčice uronite na nekoliko sekundi u kipuću vodu, ogulite i nasjeckajte. Paprike i luk nasjeckajte na sitne komade, a češnjak sitno nasjeckajte.
U velikom loncu zagrijte malo ulja i dodajte luk, češnjak, paprike i čili papričicu. Pirjajte dok povrće ne omekša.
Dodajte nasjeckane rajčice, ocat, šećer, sol, kim i mljevenu papriku. Kuhajte na laganoj vatri oko 45 minuta, povremeno miješajući.
Gotovu salsu ulijte u sterilizirane staklenke, zatvorite i okrenite naopako. Ostavite da se ohladi.
Za salsu vam nije potrebno savršeno, neoštećeno povrće, već će biti dovoljno da uklonite oštećenja i dobro operete plodove.
Ukiseljeno povrće: hrskavi dodaci za svaki obrok
Kiseljenje povrća odličan je način da sačuvate ljetne plodove i dodate im novi okusni sloj. Krastavci, paprike, cvjetača i mrkva idealni su za kiseljenje. Postupak je jednostavan – povrće se blanšira, a zatim prelije octenom otopinom s dodatkom začina. Ukiseljeno povrće može se koristiti kao prilog jelima, dodatak sendvičima ili kao zdrava grickalica.
Za pripremu kiselih krastavaca, koristite jednak omjer vode i krastavaca npr. 1kg manjih svježih krastavaca i 1l vode. U vodu umiješajte 200 ml jabučnog octa, 2 žlice soli i 1 žlicu šećera te kuhajte dok se sol i šećer ne otope. U sterilizirane staklenke položite krastavce uspravno (cijele ili narezane po želji) i začine (češnjak, papar, koper) i prelijte ohlađenom otopinom. Ostavite da se kiseli na barem tjedan dana u mračnom i hladnom prostoru, a možete s konzumacijom pričekati i do zime. Bitno je da su staklenke sterilizirane i dobro zatvorene i krastavci mogu stajati i do nekoliko mjeseci.
Marmelade
Priprema domaće marmelade savršen je način da zadržite ljetne arome i boje tijekom cijele godine. Većina marmelada same su po sebi bez glutena, ali ona domaća ipak ima drugu razinu kvalitete i okusa. Domaća bezglutenska marmelada od jagoda, breskvi ili marelica može se pripremiti bez dodatka konzervansa, uz korištenje prirodnih zaslađivača poput meda ili agavinog sirupa. Ova zimnica idealna je za doručak, uz bezglutenski kruh ili palačinke.
Domaća marmelada od marelica
Sastojci:
- 1 kg zrelih marelica
- 500 g šećera
- 1 limun (sok)
- 1 žličica vanilije (opcionalno)
Priprema:
Marelice operite, prepolovite i izvadite koštice. Voće stavite u veliku posudu, pospite šećerom i ostavite da odstoji nekoliko sati, povremeno miješajući.
Posudu s voćem stavite na laganu vatru, dodajte sok od limuna i kuhajte, povremeno miješajući, dok marmelada ne postigne željenu gustoću (oko 40-50 minuta).
Ako koristite vaniliju, dodajte ju pred kraj kuhanja.
Gotovu marmeladu ulijte u sterilizirane staklenke, zatvorite i okrenite naopako dok se ne ohladi.
Zanimljivost: Marelice su bogate vlaknima, vitaminom A i C, te su odlične za zdravlje očiju i kože. Marmelada od marelica je klasik koji se odlično slaže s tostom ili kao punjenje za kolače.
Sušeno voće: prirodni slatkiš za zimu
Sušenje voća jedan je od najstarijih načina konzerviranja, a sušeno voće je odličan izvor energije tijekom zime. Breskve, marelice, smokve i šljive sušene na suncu ili u dehidratoru zadržavaju svoje hranjive vrijednosti i mogu se koristiti kao dodatak musliju, desertima ili jednostavno kao zdrava grickalica.
Ipak, nemojmo zaboraviti kako je sušeno voće bogatije energijom (kalorijama) te s njihovom konzumacijom ne smijemo pretjerivati. Osim što su u sušenom voću u manjim količinama sadržane sve kalorije, isto je i s nutrijentima u voću, što ga čini i izuzetno zdravim!
1 kg svježeg voća po želji (smokvi, marelica, grožđa…) dobro operite i osušite i pripezite da odaberete plodove bez dubokih oštećenja. Voće prepolovite i rasporedite na rešetku obloženu papirom za pečenje. Sušite 8-12 sati u pećnici na 60 stupnjeva, s lagano otvorenim vratima. Alternativno, sušite voće na suncu nekoliko dana, ali pazite da ograničite pristup muhama i mušicama, jer vam one mogu u tren oka uništiti sav trud.
Pripremite se za zimu
Priprema zimnice nije samo praktična, već je i emocionalno ispunjavajuća aktivnost koja povezuje generacije. S bakom uz vas, možete naučiti tajne starinskih recepata, ali i uvesti nove, moderne verzije tradicionalnih jela prilagođenih bezglutenskoj prehrani.
Prije nego započnete s pripremom, osigurajte sve potrebne staklenke, poklopce i ostalu opremu. Sterilizacija staklenki je ključna za dugotrajnu zimnicu, pa se pobrinite da se pridržavate svih higijenskih standarda. Također, provjerite sve sastojke kako biste bili sigurni da su potpuno bez glutena.
Kada zima stigne i dani postanu hladni, moći ćete uživati u toplini ljetnih okusa iz svojih staklenki. Bezglutenska zimnica ne samo da obogaćuje prehranu, već omogućuje da i dalje uživate u omiljenim namirnicama bez kompromisa. Neka priprema zimnice s bakom postane vaša godišnja tradicija, koja će donijeti radost i zdravlje na vaš stol tijekom cijele godine.
Izvori:
https://www.rtv.rs/sr_lat/drustvo/priprema-zimnice-na-tradicionalan-nacin-u-porodici-stevanovic_1377522.html
https://ordinacija.vecernji.hr/zdravi-tanjur/jedi-zdravo/priprema-zimnice-za-pocetnike-svakako-se-drzite-ovih-sedam-pravila/
https://www.wish.hr/priprema-zimnice-uz-kiseljenje-pecenje-ili-kuhanje-omiljenih-namirnica/
https://www.agroklub.com/agro-hobi/susenje-je-najstariji-nacin-cuvanja-voca/78210/
https://www.gastronaut.hr/blog/249/susenje-voca-i-povrca/