Bezglutenska prehrana sve je popularnija, bilo zbog medicinskih razloga poput celijakije ili intolerancije na gluten, ili zbog osobnih preferencija u potrazi za zdravijim načinom života. No, kao i kod svake prehrane, ključ zdravlja i energije ne leži samo u izbacivanju određenih sastojaka, već i u tome kako balansiramo sve ostale nutrijente.
1. Raznovrsna i izbalansirana bezglutenska prehrana
Što zapravo definira izbalansiranu prehranu, u slučaju svakodnevne prehrane jednako koliko i u slučaju bezglutenske? Tajna je u tome da si svaki dan moramo priuštiti dovoljno hranjivih tvari iz hrane kako bi se naša probava i apsorpcija nutrijenata odvili na pravilan način te nam time omogućili dobar osjećaj i pravilno funkcioniranje organizma. Izbalansirana prehrana sadrži dovoljno vitamina, minerala, proteina te zdravih ugljikohidrata i masti za optimalno funkcioniranje organizma.
Dakle, vaš bi tanjur (gotovo) svaki dan trebao biti pun povrća, žitarica i izvora proteina i masti po želji, bilo da jedete meso i ribu ili ste pobornik veganske prehrane. Također, voće, orašide i sjemenke nemojte zaboraviti konzumirati kao doručak ili međuobrok.
Izbalansirana prehrana biti će i siromašna onim ‘nezdravim’ namirnicama, koje su prepune soli, nezdravih masti i ugljikohidrata te raznih konzervansa i ostalih štetnih sastojaka.
Za osobe koje se trude održavati izbalansiranu prehranu, bezglutenska dijeta može pružiti visok nivo energije, poboljšanje probave i snažniji imunološki sustav. Naime, izbalansiran unos proteina, ugljikohidrata i zdravih masnoća, uz adekvatnu hidrataciju, osigurava stabilnu razinu šećera u krvi, što izravno utječe na razinu energije i fokus tijekom dana.
2. Neizbalansirana bezglutenska prehrana
S druge strane, neizbalansirana bezglutenska prehrana često se temelji na industrijski prerađenim proizvodima koji pružaju gotove i brze bezglutenske alternative, ali su često siromašni vlaknima, vitaminima i mineralima. Ovi proizvodi mogu biti i kalorično bogati, ali nutritivno oskudni, što može dovesti do pada energije, osjećaja iscrpljenosti i dugoročno oslabljene imunološke funkcije.
Prečesto oslanjanje na prerađene proizvode kao što su kupovni bezglutenski kruh, slastice, grickalice i kolači može prouzročiti nutritivne deficite, poput manjka željeza, vitamina B skupine ili vlakana, što može negativno utjecati na opće zdravlje.
Naravno, povremeno ‘varanje’ u prehrani neće prouzrokovati veliku štetu, ali naša su prehrana i zdravlje odraz onoga u što vjerujemo i što nam je bitno. Dakle, ako vam je zdravlje vas i vaše obitelji na prvom mjestu, vaši će zajednički tanjuri većinom biti puni svježeg voća i povrća, zdravih masti poput onih iz kokosa ili avokada, ugljikohidratima iz (bezglutenskih) cjelovitih žitarica te proteinima iz mesa, ribe, mliječnih proizvoda, orašida, mahunarki ili čak i nekih žitarica – poput kvinoje.
Ukoliko vam se svakodnevna prehrana više sastoji od kupovnih gotovih bezglutenskih proizvoda i jela, poput kruha, kolača i gotovih jela, vaše će zdravlje i cjelokupan osjećaj vrlo brzo to reflektirati.
3. Naše zdravlje kao odraz našeg angažmana i truda
Kao i kod svake druge prehrane, ključ uspjeha leži u našoj motivaciji da na sebe pazimo i učimo o tome što našem tijelu treba. Održavanje energije i zdravlja kroz bezglutensku prehranu zahtijeva angažman, planiranje i svijest o nutritivnim potrebama.
Često se može čuti kako je bezglutenska prehrana “teška” ili “komplicirana”, no s malo istraživanja i predanosti, moguće je kreirati raznovrstan i ukusan jelovnik koji zadovoljava sve nutritivne potrebe. Jer ipak, zdravlje nije slučajnost – ono je posljedica našeg truda da se pravilno hranimo, krećemo, dovoljno odmaramo i brinemo o sebi.
Bezglutenska prehrana može biti put prema boljem zdravlju, ali samo ako ju pratimo s pažnjom i predanošću. Naše tijelo reflektira ono što unosimo u njega, a trud koji ulažemo u balansiranje prehrane bit će vraćen u vidu energije, snage i dugoročnog zdravlja.
Zaključak: Zdravlje počinje s nama
Izbor prehrane, bez obzira je li bezglutenska ili ne, nije samo odluka o tome što ćemo izbaciti iz tanjura, već i što ćemo na njega staviti. Svi smo mi odgovorni za vlastito zdravlje, a ono počinje s našim svakodnevnim izborima. Pazite na svoje tijelo – ono je vaš najvažniji saveznik na putu ka zdravlju i dugovječnosti.
Izvori:
https://www.bidmc.org/centers-and-departments/digestive-disease-center/services-and-programs/celiac-center/celiacnow/nutrition-and-the-gluten-free-diet/healthy-eating-on-the-gluten-free-diet
https://www.coeliac.org.uk/information-and-support/your-gluten-free-hub/home-of-gluten-free-recipes/healthy-eating/keeping-a-balanced-diet/
https://www.healthline.com/nutrition/gluten-free-diet#:~:text=A%20gluten%2Dfree%20diet%20may%20provide%20many%20health%20benefits%2C%20especially,and%20boost%20your%20energy%20levels.
https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/ditch-the-gluten-improve-your-health
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5866307/
-
29. ožujka 2021.
-
18. prosinca 2024.
“Od Nove Godine se zdravije hranim” – što zaista stoji iza ove odluke?
-
11. prosinca 2024.
Kako ostati podalje od glutena na blagdanskim druženjima
-
4. prosinca 2024.
Ovih godine izbjegnite stres i uživajte u čaroliji blagdana!
-
27. studenoga 2024.
Kako spriječiti kontaminaciju glutenom u svom domu?