Jeste li upoznati s pojmom ‘unakrsna kontaminacija’? Riječ je o nenamjernoj kontaminaciji bezglutenskih namirnica glutenom. Ovo je razlog zašto je celiakičarima preporučeno konzumirati samo certificirane bezglutenske zobene pahuljice jer, iako zob prirodno ne sadrži gluten, često zna doći do unakrsne kontaminacije u tvornicama prilikom proizvodnje.
Iako u slučaju kontaminaKada samo jedan ili nekoliko članova kućanstva slijedi bezglutensku prehranu, a ostali konzumiraju gluten, postavljanje jasnih pravila i organizacija kuhinje ključni su za sprječavanje kontaminacije. Ovo je posebno važno za osobe s celijakijom ili osjetljivošću na gluten. Donosimo praktične savjete kako stvoriti sigurno okruženje za sve članove obitelji.
1. Odvojen prostor za pripremu hrane
Ako je moguće, odredite poseban dio kuhinje za pripremu bezglutenskih obroka i poseban za pripremu obroka koji sadrže gluten. Bezglutenski prostor neka bude strogo posvećen bezglutenskim proizvodima i alatima, te je potrebno to jasno označiti i dati do znanja drugim ukućanima.
Koristite zasebne daske za rezanje, posude, kuhače i noževe. Pobrinite se da sav pribor za jelo temeljito perete u perilici suđa, dok se drveni pribor za jelo i kuhanje nikako ne bi smio dijeliti. Čestice glutena često znaju zapeti u malim pukotinama u drvu.
Bezglutenski pribor za jelo i kuhanje možete držati u zasebnom ormariću, ladici ili staklenci ili ih označiti posebnom bojom.
2. Organizacija hrane u kuhinji
Postavite bezglutenske proizvode na zasebne police ili ormariće, najbolje na gornje police kako biste spriječili moguće mrvice koje padaju s proizvoda koji sadrže gluten.
Čuvajte brašno, tjesteninu i druge proizvode s glutenom u dobro zatvorenim posudama, daleko od onih koji sadrže gluten. Bezglutenske namirnice također možete držati i u hermetički zatvorenim spremnicima kako biste ih dodatno zaštitili.
3. Održavanje čistoće
Čistoća doma i kuhinje je ključna kako biste izbjegli prijenos glutena. Svaki puta kada rukujete s hranom koja sadrži lguten (kada radite djeci marendu itd.), ne zaboravite ruke temeljito oprati. Osušite ih papirnatim ubrusima i izbjegavajte korištenje istih krpi i spužvica s kojima se briše i pere pribor s kojim se jela hrana koja sadrži gluten.
Koristite posebne spužve i krpe za čišćenje dijela kuhinje gdje se priprema bezglutenska hrana, a posebne za dijelove gdje pripremate hranu koja sadrži gluten.
4. Zaseban toster i ostali mali aparati
Kriške kruha s glutenom mogu ostaviti mrvice u tosteru, mikseru ili drugim kuhinjskim aparatima. Preporučuje se imati zaseban toster za bezglutenski kruh. Ako to nije moguće, koristite vrećice za tostiranje kako biste izbjegli izravni kontakt i kontaminaciju.
5. Pravilno postupanje s hranom za stolom
Kada jedete zajedno, obratite pažnju na zajedničke posude i serviranje:
Bezglutenske namirnice servirajte prve kako biste spriječili prijenos mrvica s glutenskih proizvoda.
Koristite različite žlice za serviranje svake hrane. Također, ukoliko servirate salatu uz miješani ručak, odvojite salatu za bezglutence u manju posudu (ili obrnuto, ovisno koliko se članova hrani bezglutenski a koliko glutenski) kako bi spriječili slučajan i nenamjeran unos glutena.
Izbjegavajte dijeljenje bilo kakvih namaza, koji se jedu s kruhom, iz iste staklenke – koristite odvojene porcije ili staklenke za svakog člana obitelji, ili se pobrinite da jedno korišten nož na kruhu s glutenom više ne ulazi u dijeljenu staklenku.
6. Uključite obitelj u proces
Edukacija i suradnja svih članova obitelji ključni su za održavanje čiste, sigurne i funkcionalne kuhinje za svih. Objasnite članovima kućanstva važnost ovih koraka i zamolite ih da budu pažljivi pri rukovanju hranom. Možda su upoznati s činjenicom da imate celijakiju, ali ne i s time koliko je važno da i oni aktivno sudjeluju i paze na vaše zdravlje.
7. Planirajte obroke unaprijed
Kako biste olakšali svakodnevicu, pokušajte planirati zajedničke obroke koji su prirodno bez glutena (npr. riža, povrće, meso). Ovo smanjuje rizik od kontaminacije i pojednostavljuje kuhanje za obitelj.
Sprječavanje kontaminacije glutenom u kućanstvu zahtijeva malo organizacije i suradnje, ali brzo postaje rutina. Uz jasno definirane zone, pravila i odgovorno ponašanje, moguće je osigurati sigurno okruženje za sve članove obitelji – bez kompromitiranja njihovih potreba i uživanja u hrani.
Izvori:
https://cdhf.ca/en/7-ways-to-keep-your-kitchen-celiac-safe/
https://www.beyondceliac.org/keeping-a-safe-gluten-free-kitchen/
https://www.schaer.com/en-int/a/gluten-free-kitchen
https://www.naturallygluten-free.com/gluten_free_kitchen.html
https://www.coeliacbydesign.com/gluten-free-diet-how-to-prevent-cross-contamination-in-a-shared-kitchen/
https://itsawheatlesslife.com/setting-up-your-celiac-safe-kitchen/
-
29. ožujka 2021.
-
18. prosinca 2024.
“Od Nove Godine se zdravije hranim” – što zaista stoji iza ove odluke?
-
11. prosinca 2024.
Kako ostati podalje od glutena na blagdanskim druženjima
-
4. prosinca 2024.
Ovih godine izbjegnite stres i uživajte u čaroliji blagdana!
-
25. studenoga 2024.
Digitalni detoks: Kako i zašto smanjiti vrijeme pred ekranom?