0,00 
0
11. prosinca 2024.

Kako ostati podalje od glutena na blagdanskim druženjima

Blagdansko vrijeme donosi posebnu čaroliju zajedništva, a možda i najljepši dio je maštovita, ukusna i obilna hrana koja ukrašava naše stolove. No, za one koji moraju izbjegavati gluten, takva okupljanja mogu predstavljati izazov, osobito kada se radi o hrani koja nije prilagođena njihovim prehrambenim potrebama. Obiteljska, prijateljska i poslovna druženja nerijetko uključuju obilje delicija koje sadrže gluten, od peciva i kolača do složenih jela s umacima i nadjevima. Kako, dakle, uživati u ovim situacijama, izbjeći gluten i pritom ne uvrijediti domaćina? Bakin današnji vodič nudi praktične savjete kako ostati siguran, a istovremeno uživati u čaroliji blagdana.

  1. Planirajte unaprijed

Ako znate da ćete sudjelovati na blagdanskom okupljanju, pokušajte unaprijed provjeriti što će biti na meniju. Ponekad je dovoljno diskretno kontaktirati domaćina i pitati hoće li na meniju biti bezglutenskih opcija. Ako ne želite stvarati dodatni teret, ponudite se da donesete vlastiti prilog ili desert koji ćete rado podijeliti s ostalima.

Svoje pitanje prilagodite osobi koja je domaćin i tome da li je osoba upoznata s vašim prehrambenim ‘ograničenjima’ ili nije. Ukoliko je riječ o bliskoj obitelji ili prijatelju, tu zasigurno neće biti problema. Ukoliko je u pitanju poslovni kolega ili samo poznanik, uz pitanje odmah možete ponuditi objašnjenje i opciju da sami donesete bezglutenski prilog. Ipak, na ovakvo se pitanje nitko ne bi smio uvrijediti, posebno ako se radi o vašem zdravlju.

  1. Donesite vlastitu hranu

Bez obzira na to jeste li prethodno razgovarali s domaćinom, nošenje vlastite hrane osigurava da imate nešto potpuno sigurno za jelo. Pripremite bezglutenske grickalice, kolače ili kruh, a pritom ih možete lijepo aranžirati kako bi izgledali kao dodatak blagdanskom stolu, a ne kao opcija za ‘slučaj nužde’. Sigurni smo kako se nitko nikada nije žalio na lijepo ukrašene božićne kolače ili grickalice.

Ideje za bezglutenske kolače i grickalice možete pronaći na bakinom webu.

  1. Budite informirani i nenametljivi

Kada vam netko ponudi jelo koje sadrži gluten (bilo da je na oko vidljiv ili ste upućeni u sastojke), zahvalite na ponudi i recite nešto poput: “Hvala, ovo izgleda divno, ali izbjegavam gluten.” Većina ljudi će to razumjeti, osobito ako je rečeno ljubazno i bez dramatiziranja.

Također, možete umjesto ‘izbjegavanja’ glutena iskoristiti izraze poput „ne smijem jesti gluten“ ili „smeta mi gluten“ kako bi više naglasili činjenicu da vam gluten narušava zdravlje i njegovo izbjegavanje nije izbor već nužno za vašu dobrobit.

  1. Prilagodite se situaciji

Na poslovnim domjencima ili većim okupljanjima gdje ne poznajete domaćina osobno, fokusirajte se na opcije koje su prirodno bez glutena, poput mesa, povrća, salata bez krušnih dodataka ili sirnih plata. Ako niste sigurni u sigurnost hrane, radije posegnite za vlastitim zalihama koje ste unaprijed pripremili.

  1. Komunicirajte s poštovanjem

Ako vas netko pita zašto ne jedete određeno jelo, kratko objasnite da se bolje osjećate bez glutena ili da imate zdravstvene razloge zašto ne smijete jesti gluten. Izbjegavajte dugotrajne rasprave o prehrani osim ako vas netko ne pita za detalje.

Također, nemojte pretpostaviti da netko zna što je celijakija ili intolerancija na gluten. Kada vam netko postavi ovo pitanje, uvijek krenite s pretpostavkom da osoba nije upoznata s ozbiljnošću problema i iskoristite priliku da ljude upoznate s time. Nastojte i dalje držati određenu distancu i dopustiti da ova komunikacija ipak bude razgovor, a ne monolog, te ga nastavite samo ukoliko primijetite da je vaš sugovornik zainteresiran.

  1. Pazite na kontaminaciju

Kod kućnih okupljanja, unakrsna kontaminacija može predstavljati problem. Ako imate priliku, poslužite se prije ostalih ili zamolite da koristite čisti tanjur i pribor za hranu. Ukoliko vam je neugodno pitati da se za svako jelo koristi čisti i nekontaminirani pribor za hranu, možete analizirati što je u ponudi i izabrati one najsigurnije opcije.

Na kraju, domaćina možete zamoliti i da vam posluži iz zdjele koja nije zajednička (npr. one u kojoj se jelo pripremalo) pa da si na taj način osigurate čist i siguran obrok.

  1. Domaćin s razumijevanjem

Ako ste domaćin, prilagodite meni tako da uključite nekoliko bezglutenskih opcija, a možete isto tako napraviti i neke veganske opcije ili one koje ispunjavaju druge prehrambene potrebe. Gostima s intolerancijom na gluten ili drugim prehrambenim ograničenjima omogućiti ćete da uživaju u blagdanskom ugođaju, a ostali će možda otkriti nova jela koja nisu probali. Također, svoje goste možete pitati imaju li kakve restrikcije u hrani i odmah iskomunicirati ako ćete biti u mogućnosti ispuniti njihove prehrambene potrebe.

Blagdanska druženja ne moraju biti stresna čak ni za one koji izbjegavaju gluten. Ključ je u planiranju, otvorenoj komunikaciji i diskretnosti. Uz malo truda, možete uživati u svemu što blagdansko vrijeme nudi bez zdravstvenih problema ili nelagodnosti. Zapamtite, cilj je zajedništvo, a ne savršena hrana.

Izvori:

Vodič za sretan odnos domaćina i bezglutenskog gosta


https://net.hr/magazin/zdravlje/opasnost-iz-zitarica-sto-je-uopce-gluten-za-koga-je-crijevna-bomba-a-za-koga-potpuno-bezopasan-bcadd130-b1cc-11eb-ae8c-0242ac140050
https://realfood.tesco.com/curatedlist/seven-tips-for-serving-a-gluten-free-christmas-dinner.html

Home for the Holidays: GFF’s Gluten-Free Christmas Dinner

My FULL Gluten Free Christmas Guide

 

Podijeli članak
Cookie

Ne dopusti da ti prođe baka s kolačima!

0
    0
    Pregled košarice
    Vaša košarica je praznaPovratak na shop