Probava je kompleksan proces i često njena važnost ostane zanemarena. Neredovita probava može uzrokovati niz zdrastvenih problema, ali i biti simptom nekih bolesti. U današnjem blogu pročitajte koji su znakovi na koje bi trebalo pripaziti i na što loša probava može imati utjecaja.
Probava je proces prerade hrane u organizmu i njeno rastavljanje na nutrijente potrebne tijelu te krajnje izbacivanje toksina i nepotrebnih tvari. Ona započinje u ustima procesom žvakanja, a završava izbacivanjem neprobavljivih tvari kroz debelo crijevo. Probavni sustav sastoji se od niza kompleksnih radnji u koje je uključen velik broj organa, ali i preko 100 milijuna živčanih stanica. Upravo zato ne čudi da probavne smetnje mogu uvelike utjecati na kvalitetu života osobe koja ih proživljava.
Neredovita (poremećena) probava može imati niz simptoma, ali najučestaliji su nadutost, proljev, zatvor i grčevi u trbuhu. Mogu se još javiti i simptomi poput čestog podrigivanja, dizanja kiseline iz želuca, žgaravice, štucanja i boli (pritiska) u prsima. Kada je probava neredovita, neprobavljive tvari dulje se zadržavaju u organizmu i toksini se apsorbiraju, a to može uzrokovati druge smetnje poput glavobolje i osjećaja umora i nemoći.
Uzroci neredovite probave mogu biti mnogi, stoga ćemo krenuti od najjednostavnijih: Često probavu može poremetiti „neuredno“ jedenje. To podrazumijeva prebrzo jedenje, nedovoljno žvakanje hrane i prejedanje. Kako bi izbjegli nakupljanje zraka u probavnom sustavu i njegovo opterećivanje unosom prevelike količine hrane, dok jedete nemojte raditi ništa drugo. Multitasking koji uključuje jedenje i npr. gledanje televizije znači da je pažnja podvojena i često se dogodi da jedemo brzo i ne primijetimo sitost dok ne pretjeramo s količinom hrane i počnu se javljati grčevi, refluks…
Kvaliteta hrane također igra veliku ulogu. Rafinirani šećer, jako masna i teška hrana, ali i pretjerivanje sa začinima predstavljaju prepreke za našu probavu. Sve ovo usporava cjelokupni proces, a začinjena hrana može pojačati kiselost želučane kiseline i uzrokovati žgaravicu, vjetrove i mnoge druge probleme. Ukoliko u ovu jednadžbu dodamo još i alkohol i cigarete, imamo pravi recept za neredovitu probavu i redovite smetnje uzrokovane usporenim probavljanjem hrane.
Životni stil je još jedan važan faktor koji utječe na probavu. Sjedilački način života usporava rad crijeva, a neuredan raspored jedenja predstavlja opterećenje i može prouzročiti disbalans u radu probave. Posljedice variraju, ali najčešće uključuju neredovitu stolicu, nadutost i osjećaj težine u trbuhu nakon obroka. Stres je još jedan čest problem modernog čovjeka koji ima negativan utjecaj na cjelokupnu kvalitetu života, uključujući i probavu. Može uzrokovati svaku od prethodno navedenih smetnji (najčešće poremećaji u stolici), ali i biti okidač za neke bolesti probavnog sustava. Bolesti probavnog sustava koje stres može pokrenuti (ili pogoršati) su sindrom iritabilnog crijeva, Crohnova bolest i ulcerozni kolitis.
Loša probava sama po sebi nije opasna, ali ukoliko se simptomi mijenjaju i traje dulje vremena, mogu biti naznaka nekog ozbiljnijeg problema. Neke bolesti koje utječu na probavu su čir na želucu, žučni kamenac, sindrom iritabilnog crijeva i malfunkcije u radu gušterače.
Kako poboljšati probavu?
Za početak, ukoliko imate neke simptome neredovite probave, pratite ih kroz jedan određeni period kako bi mogli pronaći uzrok problema. Pokušajte pronaći obrazac i pratiti koja hrana vam uzrokuje nadutost, zatvor i slično, a na koju vaše tijelo dobro reagira. Izbjegavajte hranu koja ometa normalno funkcioniranje vašeg probavnog sustava. Također, pokušajte izbjegavati alkohol, cigarete, rafinirani šećer i masnu hranu.
Vlakna potiču probavu, a najviše će zdravu probavu potaknuti namirnice koje kombiniraju topiva i netopiva vlakna, a uz to je potrebno i unositi dovoljno tekućine (npr. u obliku juha i variva).
Namirnice koje sadrže dostatne količine vlakana su žitarice (zob, ječam, raž, proso, heljda, kukuruz), svježe i sušeno voće (datulje, šljive, jabuke, kruške, smokve…), svježe povrće (grah, leća, mrkva, brokula, cvjetača, komorač,zeleno lisnato povrće…), orašasti plodovi (pistacije, bademi, lješnjaci) i sjemenke (lan, sezam, chia). Sjemenke lana vrlo su dobar izbor ukoliko si želite poboljšati probavu zato što su bogate dijetalnim vlaknima koja će pomoći u rješavanju problema zatvora, ali također mogu sniziti kolesterol i razinu šećera u krvi. Pomoći mogu i neki čajevi poput čaja od metvice, maslačka, komorača te zelenog i crnog čaja. Također, uvrstite prirodne probiotike u svoju redovitu prehranu, a više o prirodnim probioticima možete pročitati u jednom od naših prijašnjih blogova.
Vrlo je važna i redovita rekreacija, u obliku dinamičnije šetnje od 30 minuta svaki dan ili redovitih treninga. Krećite se čim više jer će to pomoći poboljšati probavu, ali i ojačati vaš cjelokupni organizam. Prehranu održavajte čim raznovrsnijom i kupujte kvalitetne namirnice i zdrava probava sigurno neće izostati.
Izvori:
• https://net.hr/magazin/zdravlje/bolesti-koje-otkriva-losa-probava-0fbf1142-b1c6-11eb-98bf-0242ac140016
• https://krenizdravo.dnevnik.hr/prehrana/problemi-s-probavom-uzroci-i-prehrana
• https://www.zdravstveni.com/zdravlje/probava-i-ishrana/losa-probava-simptomi-i-lijecenje/
• http://sretna.story.hr/zdravlje/naucite-prepoznati-simptome-povezane-s-probavnim-problemima/
• https://www.biramzdravlje.hr/blog/kako-stres-djeluje-na-nas-drugi-mozak-a288
• https://ljekarnanatura.hr/blog/nadutost-zatvor-kako-ubrzati-probavu-16/
• https://miss7zdrava.24sata.hr/dijeta/dijeta-za-usporenu-probavu-3191
• https://vitamini.hr/blog/vitaminoteka/kako-ubrzati-probavu-nakon-obilnog-obroka-10688/
• https://www.iberogast.com.hr/znanje/probavni-sustav