0,00 
0
1. lipnja 2022.

Ideje za bezglutenski brunch

Brunch je obrok u danu između doručka i ručka, a samo ime nastalo je spajanjem engleskih riječi „breakfast“ i „lunch“. U današnjem blogu možete pročitati ukratko što je brunch, odakle potječe i nekoliko recepata za ukusan, bezglutenski brunch.

Obrok koji se sastoji od najukusnijih slanih i slatkih slastica, a jede se u kasnim jutarnjim i ranim popodnevnim satima popularno se naziva brunch – naziv kojeg mu je dodijelio jedan engleski novinar još daleke 1895. godine. Točno vrijeme u povijesti, kao ni mjesto nastanka bruncha ne mogu se sa stopostotnom sigurnošću utvrditi, ali se svakako može reći kako su ga popularizirali britanci i amerikanci. Naime, u SAD-u brunch je postao popularan zahvaljujući celebritijima koji su u toku svojih turneja i putovanja često uzimali pauzu za brunch, a u Engleskoj se on najčešće prakticirao nakon nedjeljne mise.

Nakon što je postao popularan u Americi i Engleskoj, ideja bruncha proširila se i ostatkom svijeta, a posebice je postao omiljen u Europi. Ovaj koncept postao je prilika za vikend druženje s prijateljima i obitelji za koje najčešće nemamo vremena tijekom radnog tjedna. U brunch uključena su razna ukusna slatka i slana jela, koja inače mogu biti snack ili prilog, a radi se o kombinaciji namirnica koja se najčešće koriste za pripremu doručka i ručka (kako i samo ime nalaže). Također, brunch podrazumijeva samo jedan slijed, ali s mnogo raznovrsnih jela.
Klasične namirnice koje se najčešće koriste za brunch su slastice od tijesta, kruh, jaja, razni sirevi i svježe voće. Najčešće se poslužuju domaća peciva ili kruh u kombinaciji s raznim ukusnim namazima, slastice poput palačinki ili cimet rolica, punjena jaja, kajgana i slična jednostavna, ali ukusna jela. Često se uz brunch podrazumijevalo pijenje slatkih alkoholnih koktela, ali u modernije vrijeme se ta pića često zamjenjuju svježe cijeđenim sokovima, limunadom i sličnim napicima.

Kao što možete primijetiti, brunch u svojoj bazi ima slatka i slana tijesta, koja se klasično izrađuju od konvencionalnog (bijelog pšeničnog) brašna, a njih ne mogu konzumirati oboljeli od celijakije ili osobe intolerantne na gluten. Kako bi u brunchu mogli uživati svi zajedno, donosimo vam nekoliko recepata za alternativu uobičajenim jelima tj. bezglutensku verziju bruncha.

Muffini sa sirom i špinatom (za 12 muffina)

Sastojci:

Začini: sol, sušeni bosiljak ili peršin, papar po želji (crni ili kajenski ukoliko volite ljuće)

Postupak:

U zdjeli pomiješajte suhe sastojke (brašno, sol, prašak za pecivo) kuhačom dok se ne spoje. Zatim dodajte sve ostale sastojke (jaja, mlijeko, špinat, maslac) i miješajte kuhačom dok se svi sastojci ne sjedine. Protvan za pečenje muffina/ kalupe za muffine namastite maslacem. Za svaki muffin dovoljno je dvije žlice smjese. Pecite na 180 stupnjeva 30 – 35 minuta, dok muffini ne poprime zlatnu boju.

Fritaja s povrćem

Sastojci:

  • 7 srednjih kokošjih jaja
  • 2 veće mrkve
  • 1 veći batat
  • 2 veće tikvice
  • 150g gljiva po želji
  • 1 poriluk
  • maslinovo ulje

Začini: sušeni ili svježi bosiljak, sol i papar

Postupak:

1. Mrkvu, tikvice i batat narežite na veće kvadratiće, prelijte maslinovim uljem, posipajte soli i paprom i pecite u pećnici na 200 stupnjeva oko 30 – 45 minuta (ovisno o veličini komadića) tj. dok se ne krene lagano karamelizirati.

2. Poriluk narežite na tanje kolutiće, a gljive na komadiće željene veličine i ispecite u tavi na maslinovom ulju. Začine (sol, papar i bosiljak) dodajte na kraju.

3. U vatrostalnu posudu na dno posložite povrće, prelijte izmućenim jajima u koje ste dodali začine i pecite na 180 stupnjeva oko 10 minuta. Može se jesti toplo ili hladno, a kod posluživanja možete posipati svježim bosiljkom ili peršinom.

Palačinke s karameliziranom bananom i lješnjacima

Sastojci:

Za palačinke

Za karamelizirane banane:

  • 3 banane narezanih na kolutove
  • 3 žlice Darbo meda
  • maslac
  • cimet po želji

Topping:

  • izmrvljeni lješnjaci (ili neki drugi orašasti plodovi)

Postupak:

1. Sastojke za palačinke izmiješajte mikserom, prvo na najmanjoj brzini, a zatim polagano pojačavajte dok ne dobijete homogenu smjesu.

2. Palačinke pecite na ulju, a debljinu prilagodite svom ukusu. S karameliziranim bananama preporučamo da napravite malo deblje palačinke (slične američkim). Za to vam je potrebna malo gušća smjesa, pa možete dodavati polako još brašna dok se smjesa ne zgusne ukoliko je prerijetka.

3. Smjesu vadite žlicom i na tavu izlijte u manje kružiće. Pecite nekoliko minuta s obje strane dok palačinke ne dobiju prepoznatljivu zlatnosmeđu boju.

4. Na tavi otopite maslac i med na laganoj vatri te dodajte cimet. Banane narezane na malo deblje kolutove posložite u karamel te pustite da se prže nekoliko minuta sa svake strane. Pripazite da maslac i med ne izgore.

5. Kada banane posmeđe i postanu ljepljive, prelijte ih preko palačinki. Kod posluživanja posipajte izmrvljene lješnjake.

U slast!

Izvori:
• https://www.glutenfreealchemist.com/p-index/gluten-free-breakfast-ideas/
• https://www.smithsonianmag.com/arts-culture/the-birth-of-brunch-where-did-this-meal-come-from-anyway-164187758/
• https://www.southernliving.com/food/breakfast/brunch/brunch-origin
• https://www.bbcgoodfood.com/recipes/collection/brunch-recipes
• https://www.masterclass.com/articles/brunch-ideas#13-brunch-recipes
• https://www.allrecipes.com/recipes/17685/healthy-recipes/gluten-free/breakfast-and-brunch/
• https://hr.lux-decorator.com/7300850-gluten-free-pancakes-discover-our-10-quick-and-easy-recipes
• https://www.coolinarika.com/recept/karamelizirane-banane-s-medom-861bebae-638c-11eb-bf4a-0242ac120042
• https://www.allrecipes.com/recipe/157046/spinach-cheddar-muffins/

Podijeli članak
Cookie

Ne dopusti da ti prođe baka s kolačima!

0
    0
    Pregled košarice
    Vaša košarica je praznaPovratak na shop