Probavni sustav jedan je od najvećih i najkompleksnijih u tijelu, a tako je osjetljiv i sklon „zabušavanju“ zbog nekvalitetnih namirnica ili sjedilačkog načina života. Razne probavne smetnje nažalost su postale više-manje uobičajene te se često ignoriraju misleći kako će se rješiti same od sebe. Naš probavni sustav ponekad treba malu pomoć pri odrađivanju svojih zadataka, a kako mu to omogućiti možete pročitati u današnjem blogu.
Započnimo s najučestalijim probavnim tegobama koje možemo sami umanjiti: neredovita probava (proljev ili zatvor), grčevi u području trbuha, žgaravica, nadutost, mučnina i osjećaj težine u trbuhu (nakon obilnijeg obroka npr). Imajte na umu kako je svaki od ovih simptoma mogući pokazatelj ozbiljnijeg problema ili kroničnog stanja, stoga redovito obraćajte pažnju na njih i vodite računa o tome jesu li se poboljšali ili ne.
Ukoliko ste iskusili neki od ovih problema, razmislite kada su se prvi puta pojavili i možete li otkriti njihov uzrok. Nadalje, ukoliko je uzrok povezan s vašom prehranom ili načinom života, pokušajte uvesti promjene u navikama koje će na vašu probavu imati pozitivan utjecaj npr. redovita tjelovježba (jer pomaže pokrenuti cjelokupan proces probavljanja), jedite cjelovite žitarice (bezglutenske integralna riža, heljda, kvinoja…), smanjite unos bijelog šećera (možete ga zamijeniti s agavinim sirupom, medom, javorovim sirupom itd.)…
Jedna od namirnica koja vam može uvelike pomoći s ovim problemom je čaj, iako se na prvu možda ne čini tako. Naime, čaj je otopina biljaka (ili začina) bogate flavonoidima, a topla voda sama po sebi ima umirujuć utjecaj na probavu.
Kamilica
Možda najpoznatiji i najpopularniji čaj, poznat je po tome što umiruje i preporuča se piti lagani čaj od kamilice prije spavanja ukoliko s istim imate problema. U pogledu problematične probave, ona ima jednako umirujuć utjecaj (smiruje crijeva) te time može pomoći u otpuštanju plinova (nadutosti), pokretanjem probave, ali i smirivanjem žgaravice i mučnine.
Sjemenke komorača
Vrlo učinkovit čaj kod uklanjanja probavnih smetnji, ali ne toliko popularan. Komorač je biljka ugodnog i aromatičnog mirisa, s efektom osvježavanja gotovo svakog jela. Čaj sjemenki komorača umiruje grčeve u želucu i crijevima, olakšava nadutost i žgaravicu i također iznimno stimulira rad crijeva. Da bi čaj djelovao, potrebno ga je piti svaki dan, dva puta na dan kroz period od barem mjesec dana.
Đumbir
Korijenu đumbira pripisuju se razni pozitivni utjecaji na organizam, od kojih je najpoznatiji po tome što podiže imunitet i smiruje upalne procese u tijelu. Isti će učinak imati i na našu probavu: ukoliko ga popijemo prije spavanja, umiriti će želudac i probava nas neće ometati dok spavamo, a isto tako će i efikasno potaknuti probavu i smanjiti nadutost i plinove. Također, jedan je od najučinkovitijih čajeva kod smirivanja mučnine. Sve ove sposobnosti može zahvaliti najvećim dijelom svom bogatom udjelu antioksidansa.
Čaj od pelina
Pelin je biljka najviše poznata po svom gorkom okusu koji mnogima možda nije drag, ali nam govori mnogo o njegovoj ljekovitosti i ostalim utjecajima na tijelo. Najčešće se koristi pri intenzivnijim i učestaintenzivnijim i učestalijim probavnim smetnjama, kao i kod olakšavanja simptoma nekih kroničnih bolesti (npr. Crohnova bolest, prisutnost parazita u crijevima). Njega se ne smije piti pretjerano često i redovito upravo zbog tog snažnog djelovanja, koje kod pretjerane konzumacije može izazvati mučninu, nadutost, nesanicu i laganu vrtoglavicu. Može nam pomoći kod svih ranije navedenih probavnih smetnji.
Zeleni čaj
Na našem popisu ovo je jedini čaj koji također ima stimulirajuća svojstva, te nam može posužiti i kao zdrava alternativa jutarnjoj šalici kave. Izaberete li ovaj čaj, donijeti ćete dobru odluku iz više razloga: pružiti će vam energiju, pomaže u detoksikaciji organizma jer je bogat antioksidansima, a i potaknuti će vašu probavu te smiriti grčeve i nadutost. Njega se također ne smije konzumirati pretjerano često upravo zbog tog stimulrajućeg efekta kojeg ima, te može izazvati vrtoglavicu i treskavicu.
Ukoliko niste fan pijuckanja čajeva, postoji jedan brži trik koji će jednako efikasno stimulirati vašu probavu, a čarobna namirnica je u ovom slučaju limun.
Recept je sljedeći:
Pomiješajte sok jednog limuna s čašom mlake vode (mlaka limunada) i popijte svako jutro na prazan želudac. Taj mali trik poznat je narodnom predajom te su ga sigurno sve naše bake redovito koristile za rješavanje probavnih smetnji, ali se također može koristiti i za detoksikaciju organizma.
Izvori:
https://krenizdravo.dnevnik.hr/prehrana/cajevi/cajevi-za-probavu-evo-koji-caj-piti-za-bolju-probavu-i-razne-zelucane-i-crijevne-tegobe
https://www.biobio.hr/bioblogija/11-biljnih-cajeva-dobru-probavu-2406/
https://ljekarnanatura.hr/blog/nadutost-zatvor-kako-ubrzati-probavu-16/
https://www.naturala.hr/caj-i-probava-3-biljna-caja-koja-smiruju-zeludac-prije-spavanja/
https://encian.hr/novosti/muce-vas-lijena-crijevag-top-5-saveznika-bolju-probavu-21066
https://zadovoljna.dnevnik.hr/clanak/spas-u-zadnji-cas-3-specijalca-koji-ce-prodrmati-probavu-u-roku-15-minuta—366493.html
https://krenizdravo.dnevnik.hr/prehrana/cajevi/caj-od-pelina-strah-i-trepet-za-crijevne-parazite-i-druge-probavne-smetnje
https://krenizdravo.dnevnik.hr/prehrana/cajevi/caj-od-pelina-strah-i-trepet-za-crijevne-parazite-i-druge-probavne-smetnje
https://www.politika.rs/sr/clanak/511439/Fitonutrijenti-cuvaju-zdravlje